Kolejne fakty historyczne ujrzały światło dzienne

Autor: ek 04.05.2018 Nr: 18/2018
Od lat dziecięca determinacja i dociekliwość przyczynia się do odkrywania nowych wątków historycznych.
Od lat dziecięca determinacja i dociekliwość przyczynia się do odkrywania nowych wątków historycznych.

27 kwietnia odbył się finał siedemnastej edycji konkursu „Zlot Gwieździsty. Śladami przeszłości”.  

„W setną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pierwsza wojna światowa i walka o niepodległość. Pamiątki i świadectwa w mojej rodzinie, miejscowości” to temat tegorocznej edycji konkursu, który od lat przyczynia się do propagowania wiedzy historycznej wśród dzieci i młodzieży. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie czterech powiatów: jarosławskiego, przeworskiego, przemyskiego i lubaczowskiego.

   Laureatów konkursu poznaliśmy w piątek, 27 kwietnia w jarosławskim Opactwie, tuż po uroczystej Mszy Św. Komisja konkursowa w składzie: Jakub Izdebski, przewodniczący komisji oraz członkowie: Katarzyna Kyc, Katarzyna Hudzicka-Chochorowska, Zofia Kostka-Bieńkowska oraz Iwona Długoń przyznała następujące miejsca. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zdobyła Anna Gałasiewicz, uczennica SP nr 7 w Jarosławiu, II – Julia Wojtowicz, uczennica SP nr 4 w Jarosławiu, III – Kacper Czwakiel, uczeń SP nr 4 w Jarosławiu. Wyróżniona została Julia Stęchły, uczennica SP nr 4 w Jarosławiu. W kategorii szkół gimnazjalnych na I miejscu uplasowała się Julia Olbrycht, uczennica SP w Gaci, II – Paulina Lis, uczennica SP nr 5 w Jarosławiu, III – Amelia Babiś, SP nr 5 w Jarosławiu. Wyróżniona została Wiktoria Jakubowska, również uczennica SP nr 5 w Jarosławiu.

   Szkołą, której uczestnicy zdobyli największą liczbę punktów pośród ocenianych prac, była Szkoła Podstawowa nr 5 im. Baśki Puzon w Jarosławiu. W związku z tym Komisja konkursowa postanowiła przyznać tej placówce Puchar Przechodni Dowódcy Garnizonu Jarosław. Odebrał go Wojciech Popczyński, dyrektor SP nr 5 w Jarosławiu.

   Dzięki aktywności uczestników konkursów wiele faktów historycznych ujrzało światło dzienne, zostało zapisanych, a nawet wydanych.

–Autorzy prac wykazali się dobrą orientacją w poruszonej problematyce oraz dociekliwością badawczą. Dzięki konkursowi udało się dotrzeć do ciekawych świadków i zebrano interesujące świadectwa, które poszerzają naszą wiedzę o najnowszej historii regionu – podkreślają członkowie komisji.

   Prace konkursowe ze wszystkich edycji Zlotu dostępne są w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia.

Komentarze