Wspólnymi siłami odnowili kapliczkę

Autor: 11.05.2018 Nr: 19/2018
Wiesław Wais, jeden z mieszkańców pracujących przy kapliczce.
Wiesław Wais, jeden z mieszkańców pracujących przy kapliczce.

U biegu ulic Witosa, Żytniej i Nad Stawem, na niewielkim wzniesieniu, stoi jedna z piękniejszych w Przeworsku kapliczek bożogrobców. Dzięki inicjatywie mieszkańców tamtego rejonu, w ostatnim czasie została odnowiona i poświęcona.

Wielu z nas chodziło tutaj na majówki przed laty, a nieopodal na łąkach, było miejsce naszych zabaw. Mamy ogromny sentyment do tego miejsca – tłumaczą mieszkańcy rejonu ul. Żytniej. – Kiedy już widzieliśmy, że upływający czas dał się kapliczce mocno we znaki, postanowiliśmy ją wyremontować. Niech wszystkim służy, a Maryja i Chrystus mają w opiece następne pokolenia.

   Drewniany krzyż został zdemontowany jeszcze jesienią ub. roku, a jego miejsce zastąpił nowy. Na krzyżu została zawieszona nowa skrzyneczka, a w niej ponownie umieszczono figurkę Chrystusa ukrzyżowanego, wcześniej posklejaną i pomalowaną, bo i ona nie przetrwała próby lat. W skrzyneczce miejsce ponownie znalazła maleńka figurka św. Antoniego i obraz z wizerunkiem Matki Bożej. Na szczycie kapliczki odtworzony został krzyż Bożogrobców.

   Mieszkańcy prace podzielili między siebie. Montowali, malowali, sadzili kwiatki i wykonali nowe obrzeże u podstawy. Kapliczka została poświęcona 1 maja przez ks. proboszcza Tadeusza Gramatykę, podczas uroczystej Mszy świętej polowej z udziałem parafian.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane