Mamy najlepszych kryminalnych na Podkarpaciu

Autor: Erka 11.05.2018 Nr: 19/2018
Asp. sztab. Jarosław Westfal (od prawej), zastępca naczelnika wydziału kryminalnego i mł. asp. Mateusz Banaś połowa zwycięskiego zespołu z jarosławskiej komendy policji
Asp. sztab. Jarosław Westfal (od prawej), zastępca naczelnika wydziału kryminalnego i mł. asp. Mateusz Banaś połowa zwycięskiego zespołu z jarosławskiej komendy policji

Czteroosobowy zespół policjantów pionu kryminalnego złożony jarosławskiej Komendy Powiatowej Policji okazał się najlepszy w wojewódzkich eliminacjach konkursu „Policjant Służby Kryminalnej Roku 2018”.  Jarosławscy kryminalni będą reprezentować Podkarpacie w ogólnopolskich zmaganiach o tytuł najlepszych kryminalnych w kraju.

Będą rywalizować z 17 drużynami. Zespół konkursowy tworzy technik kryminalistyki, policjant dochodzeniowo-śledczy, policjant operacyjno-rozpoznawczy i przełożony, nadzorujący ich pracę funkcjonariuszy. Konkurs składa się z kilku etapów. Na początek uczestnicy muszą wykazać się wiedzą. Każdy ze swego zakresu. Potem opracowują zdarzenie kryminalne, tak jak w rzeczywistych postępowaniach. Uczestniczący w konkursie mówią, że tak dobry wynik to efekt wieloletniej pracy, doświadczenia, ale też współdziałania w zespole. 

- Trafiamy na różne sytuacje. Zawsze staramy się, by zminimalizować niebezpieczeństwo. Każdą sprawę traktujemy jako ważną, bo dla poszkodowanego taka jest. Do konkursu nie można przygotować się w tydzień. Wykorzystujemy wiedzę praktyczną, ale wynik to nie tylko nasza zasługa. Zależy od panujących w komendzie stosunków, od tego, co nam przekazali starsi koledzy i zwierzchnicy – mówią asp. sztab. Jarosław Westfal, zastępca naczelnika wydziału kryminalnego i mł. asp. Mateusz Banaś, członkowie zespołu konkursowego. Towarzyszył im policjant operacyjno-rozpoznawczy, którego nie możemy pokazać oraz technik kryminalistyki.

 

Nie jest to łatwa praca

- To wychowankowie byłego komendanta naszej jednostki Henryka Moskwy i Bogdana Folwarcznego, który już odszedł na emeryturę. W rywalizacji liczy się przygotowanie teoretyczne, wiedza z zakresu prawa oraz wiadomości specjalistyczne. Praca w pionie kryminalnym nie należy do łatwych. Konieczna jest mobilizacja i szybkość działania, a przy tym dokładność. Muszą radzić sobie z zaskakującymi sytuacjami i zwracać uwagę na drobne rzeczy. Ważne jest to, co uda im się zebrać na miejscu zdarzenia. Czasem do sprawy wracamy po kilku latach bazując na tym, co zabezpieczyli kryminalni w czasie zbierania dowodów. Czasem drobny przedmiot może mieć duże znaczenie. Dla większości ich praca jest mało widoczna. Jestem dumny, że mogę pracować z takim zespołem – podsumowuje nadkom. Artur Wasiuta, p.o. zastępcy komendanta KPP w Jarosławiu.

 

W czerwcu w Szkole Policji w Pile jarosławski zespół zmierzy się z najlepszymi i powalczy o zwycięstwo.

Komentarze
Popularne
Komentowane