Maturzyści przystąpili do egzaminów. Zaczęli od „Lalki”

Autor: ek 11.05.2018 Nr: 19/2018
– Matura wcale nie była taka straszna, jak się wydawało. Nasi nauczyciele dobrze nas do niej przygotowali – mówią maturzystki z Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu,
– Matura wcale nie była taka straszna, jak się wydawało. Nasi nauczyciele dobrze nas do niej przygotowali – mówią maturzystki z Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu,

W piątek, 4 maja rozpoczął się cykl egzaminów maturalnych, który potrwa do 25 maja. Na początek maturzyści zmierzyli się z językiem polskim.

– Matura wcale nie była taka straszna, jak się wydawało. Nasi nauczyciele dobrze nas do niej przygotowali – mówiły maturzystki z Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu, po pierwszym dniu matur. Dziewczęta podkreślały jednak, że w pierwszej części egzaminu pojawiały się pytania, na które zarówno one, jak i większość znajomych nie znała odpowiedzi.

– Jedno z pytań dotyczyło środków językowych, na nim poległ chyba każdy – mówiły.

   Pierwszego dnia maturalnych zmagań uczniowie sprawdzili swoje umiejętności z języka polskiego. Egzamin na poziomie podstawowym z tego przedmiotu składał się z tekstu i wypracowania. Większość zapytanych przez nas maturzystów wybrała rozprawkę poruszającą motyw tęsknoty na przykładzie „Lalki” Bolesława Prusa.

– Temat rozprawki nie był jakimś zaskoczeniem, choć mieliśmy inne typy. Sporo osób, zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli typowało „Dziady”, czy „Wesele” w związku z przypadającym w tym roku okrągłym jubileuszem odzyskania niepodległości – mówili maturzyści.

Komu nie przypadł do gustu temat rozprawki, mógł podjąć się analizy i interpretacji wiersza Ernesta Brylla „Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają”, choć takich było niewielu.

   Z kolei w poniedziałek, 7 maja maturzyści przystąpili do egzaminu z matematyki. Spokojni o jego wyniki byli absolwenci Zespołu Szkół Ekonomicznych w Jarosławiu, mimo że egzamin ten od czasu jego wprowadzenia spędza sen z powiek wielu maturzystom. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku ogólna zdawalność egzaminu maturalnego w powiecie jarosławskim ukształtowała się na poziomie 74%. Jak będzie w tym roku, dowiemy się niebawem.

   Tegoroczni maturzyści muszą bowiem przystąpić do egzaminu pisemnego z trzech przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym. Są to: język polski, matematyka i język obcy nowożytny (np. angielski, niemiecki, francuski). Dodatkowo absolwenci szkół i oddziałów, w których naucza się języków mniejszości narodowych, przystępują do egzaminu z języka danej mniejszości. Obowiązkowy jest również egzamin pisemny z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a także egzamin ustny z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Wyniki egzaminów pisemnych znane będą 3 lipca. Jeśli komuś nie powiedzie się w pierwszym terminie, 21 sierpnia będzie mógł spróbować swoich sił jeszcze raz, pod warunkiem, że nie zdał tylko z jednego przedmiotu. Wyniki maturalnego maratonu zadecydują bowiem o dostaniu się na wymarzone studia.

Komentarze
Popularne
Komentowane