110 lat kulinarnej tradycji KGW

Autor: 18.05.2018 Nr: 20/2018
Gospodynie zostały udekorowane Odznaką Honorową Podkarpackiej Izby Rolniczej.
Gospodynie zostały udekorowane Odznaką Honorową Podkarpackiej Izby Rolniczej.

110 lat wspólnej pracy, podtrzymywania rodzimej tradycji kulinarnej, organizacji życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego polskiej wsi, a także pięknych przyjaźni i sukcesów. 29 kwietnia Koło Gospodyń Wiejskich w Gaci świętowało swój jubileusz.

Uroczystość 110-lecia KGW w Gaci zgromadziła nie tylko panie obecnie działające w KGW, ale i seniorki, które rozpoczynały wspólną pracę wiele lat temu oraz zaproszonych gości, m.in. parlamentarzystów, władze samorządowe gminy, powiatu i województwa, zaprzyjaźnione panie z gminnych kół i sympatyków organizacji. Jubileusz był okazją do przypomnienia o wkładzie KGW w rozwój życia społecznego i gospodarczego. Przez lata, działalność koła ukierunkowana była na pomaganie gospodyniom domowym w efektywnym prowadzeniu gospodarstwa, aż po organizowanie życia kulturalnego.

Dzisiejsze kobiety to nie baby w kaloszach, w zapaskach, z chustką związaną do tylu na głowie. To zaradne, eleganckie i zadbane gospodynie, potrafiące prowadzić nowoczesne gospodarstwo, gotować, piec czy obsłużyć komputer. Takie do tańca i do różańca – przypomniała Józefa Machniak, sekretarz KGW Gać.

    W dniu jubileuszu nie zabrakło kwiatów, życzeń i podziękowań składanych na ręce przewodniczącej KGW Czesławy Wyczarskiej. Panie zostały ponadto udekorowane Odznaką Honorową Podkarpackiej Izby Rolniczej im. św. Izydora Oracza. Wśród odznaczonych znalazły się: Maria Balawender, Stanisława Brożbar, Zofia Inglot, Zofia Kordas, Jadwiga Kuźniar, Zofia Mierzwa, Ludmiła Pacuła, Bożena Szpytma, Maria Ulman i Genowefa Wyczarska. KGW jako organizacja otrzymało również medal im. Wincentego Witosa.

   W dniu jubileuszu gospodyń, 10-lecie istnienia świętował Zespół Śpiewaczy „Gacanki” założony z okazji 100-lecia tej pierwszej organizacji. Od 10 lat zespół bierze udział w przeglądach kolęd i pastorałek, pieśni obrzędowych i ludowych, zdobywając cenne nagrody i wyróżnienia.

Komentarze