Śpiewali, aż miło!

Autor: 25.05.2018 Nr: 21/2018
Przegląd jak zawsze przyciągnął miłośników rodzimego folkloru.
Przegląd jak zawsze przyciągnął miłośników rodzimego folkloru.

20 maja w hali sportowej w Kańczudze odbył się Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych – eliminacje do 52. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz 52. Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Uczestnicy po raz kolejny kultywowali rodzime tradycje folkloru swoich miejscowości, poprzez melodię, gwarę, tradycyjne instrumenty muzyczne oraz strój regionalny. Publiczność wysłuchała 32 prezentacji, a w nich pieśni i melodie z pogranicza polsko-ruskiego: obrzędowe, weselne, pogrzebowe, kolędy, pastorałki, maryjne, sieroce, wielkanocne, sobótkowe, żniwne i ballady. Komisja konkursowa przyznała najlepszym nagrody.

   W kategorii „Duży-Mały” trzy równorzędne I nagrody  z nominacją do 52. „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej otrzymały Martyna Niemiec i Anna Wnęk z Mistrzynią Zofią Sokół z Gniewczyny Trynieckiej, a także Anna Rydzik z Mistrzem Michałem Rydzikiem z Grodziska Dolnego. Antonina i Marcelina Osikowskie z Mistrzem Lucyną Skawiną z Gaci otrzymały zaś nominację do 52. OFKiŚL w Kazimierzu. II nagrodę zdobyła Aleksandra Rydzik z Mistrzem Michałem Rydzikiem z Grodziska Dolnego, a wyróżnienie zdobył Zespół Śpiewaczy z Sieteszy Mistrzem Jackiem i Marią Dudek z Sieteszy.

   W kat. kapel, I nagrodę zdobyła Kapela Ludowa z Gniewczyny Łańcuckiej wraz z nominacją do 52. OFKiŚL w Kazimierzu, a II nagrodę Kapela Ludowa „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego. W kat. zespołów śpiewaczych I nagrodę wraz z nominacją do 52. OFKiŚL w Kazimierzu wyśpiewał Zespół Śpiewaczy „Krzeczowiczanki” z Krzeczowic. Cztery równorzędne II nagrody zdobyli: „Dębowianie” z Dębowa, „Gacanki” z Gaci, ZŚ z Rożniatowa i LZŚ „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej. Trzy równorzędne III nagrody zdobyły: ZŚ z Kisielowa, „Wyszatyczanie” z Wyszatyc, „Pantalowiczanie” z Pantalowic. Wyróżnienia otrzymali: „Wierzbianie” z Wierzbnej, ZŚ z Maćkówki, „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa i „Cantus” z Gorliczyny.

   W kat. soliści-instrumentaliści dwie równorzędne I nagrody zdobył Stanisław Porębny z Tryńczy wraz z nominacją do 52. „Sabałowych Bajań” oraz Michał Rydzik z Grodziska Dolnego wraz z nominacją do 52. OFKiŚL. II nagrodę zdobyła Agnieszka Rydzik z Grodziska Dolnego, a wyróżnienie Mateusz Kochmański z Gaci. W kat. soliści-śpiewacy, dwa równorzędne I nagrody zdobyły Zofia Sokół z Gniewczyny Trynieckiej wraz nominacją do 52. „Sabałowych Bajań” oraz Danuta Nieckarz ze Starego Dzikowa  wraz nominacją do 52. OFKiŚL. II m-ce zajął Kazimierz Rzemyk z Ujeznej, a III m-ce Aniela Mrówka z Cewkowa.

   Organizatorem przeglądu było Centrum Kulturalne w Przemyślu i OKMiG w Kańczudze.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane