Czy posterunek policji wróci do Tryńczy?

Autor: 01.06.2018 Nr: 22/2018
Posterunek Policji miałby zostać ulokowany w pomieszczeniach obecnej biblioteki.
Posterunek Policji miałby zostać ulokowany w pomieszczeniach obecnej biblioteki.

Ryszard Jędruch, wójt Gminy Tryńcza chce, by zlikwidowany przed kilku laty posterunek policji znów do Tryńczy powrócił. – Oczekujemy na aktywność i przywiązanie policjantów do gminy – popiera wójta Stanisław Wielgos, przewodniczący Rady Gminy Tryńcza. Zdaniem Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku budynek z szyldem niczego nie zmieni, bo policjant i tak pracuje w terenie.

Samorząd tłumaczy potrzebę przywrócenia posterunku specyficznym położeniem gminy z głównymi węzłami kolejowymi i drogowymi, dużym zalesieniem, dwiema rzekami oraz kilkoma zbiornikami wodnymi oraz rozbudowaną infrastrukturą. Wśród argumentów świadczących za powrotem posterunku, jest jego profilaktyczna rola oraz wzrost bezpieczeństwa.

Poza tym posterunek policji, w takiej czy innej formie organizacyjnej, był u nas od zawsze. Jesteśmy największą gminą w obrębie sieniawskiego komisariatu. Wiemy, że policja pracuje w terenie. Ale wiemy też, że szereg zachowań patologicznych nie jest zgłaszanych. Jest dezinformacja, zwłaszcza wśród osób starszych, które często nie potrafią posłużyć się telefonem, albo nie wiedzą, gdzie się zgłosić – argumentuje S. Wielgos.

   Policja tłumaczy, że likwidacja posterunku poprawiła zarządzanie komisariatem w Sieniawie i nie wpłynęła na pogorszenie stanu bezpieczeństwa. Mł. asp. Renata Jaremko, oficer prasowy KPP w Przeworsku przypomina, że po likwidacji posterunku policjanci pełnili dwugodzinne dyżury w budynku Urzędu Gminy w Tryńczy, ale w ciągu blisko dwóch lat do dzielnicowego zgłosiła się tylko jedna osoba, która wcześniej telefonicznie umówiła się na rozmowę.

Dzielnicowi, jak również policjanci patrolowo interwencyjni swoją służbę pełnią w terenie, wśród społeczeństwa, nie zaś w budynku komendy, komisariatu czy też posterunku – uzasadnia, dlaczego sam budynek z szyldem nie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w gminie.

   Te uzasadnienia nie przekonują władz gminy. Jest już przygotowane miejsce pod posterunek. Miałby mieścić się w budynku dawnego domu kultury, gdzie obecnie znajduje się gminna biblioteka. Trwają uzgodnienia, ale posterunek najprawdopodobniej powróci do Tryńczy. Koszty przystosowania pomieszczeń poniesie samorząd, który, jak podkreśla, zawsze wpierał policję finansowo, a bezpieczeństwo mieszkańców i mienia stawia na pierwszym miejscu.

Komentarze
Popularne