Gmina ostrzega przez misiem

Autor: bk 01.06.2018 Nr: 22/2018
Niedźwiedź widziany był już kilka razy, głównie na terenie gminy Roźwienica i Pruchnik. Jakiś czas temu jednemu z pszczelarzy udało się nagrać "wizytę" zwierzęcia w pasiece.
Niedźwiedź widziany był już kilka razy, głównie na terenie gminy Roźwienica i Pruchnik. Jakiś czas temu jednemu z pszczelarzy udało się nagrać "wizytę" zwierzęcia w pasiece.
Fot. Archiwum GJ

O niebezpieczeństwie spotkania z niedźwiedziem informuje strona internetowa Gminy Roźwienica. Jak podkreśla wójt Tomasz Kotliński, samorząd zareagował na potwierdzone przypadki spotkania z drapieżnikiem i postanowił ostrzec mieszkańców.

O przebywaniu na naszym terenie niedźwiedzi pisaliśmy kilkukrotnie. Drapieżniki coraz chętniej zapuszczają się na nasze tereny, przez co więcej jest także spotkań z nimi w lasach i sąsiadujących z nimi terenach.

   Ostatnio niedźwiedź widziany był na terenie leżącym miedzy miejscowościami Hawłowice, Cząstkowice, Czudowice. Bliskie spotkanie z drapieżnikiem przeżył jeden z mieszkańców, który wybrał się na spacer w pola.

   Występowanie, czy raczej migrację niedźwiedza przez te tereny potwierdzone przez leśniczego skłoniły władze Gminy Roźwienica do uczulenia mieszkańców o możliwości spotkania ze zwierzęciem.

   Jak podkreśla Tomasz Kotliński, wójt gminy na terenie wymienionych miejscowości dużo osób spaceruje czy uprawia nordic walking na terenach przyleśnych lub w lasach. Stąd potrzeba uświadomienia ich i przypomnienia, że na naszym terenie może dochodzić do spotkań z niebezpiecznymi zwierzętami, m.in. niedźwiedziami.

   Warto zaznaczyć, że na naszym terenie spotkania takie nie są tak oczywiste, jak choćby w Bieszczadach, gdzie mieszkańcy i turyści bardziej przyzywyczajeni są do występowania niedźwiedzi.

– Część osób żartuje ze spotkań z niedźwiedziem albo nie wierzy, że rzeczywiście to zwierze było widziane w naszej okolicy. Lepiej jednak być przygotowanym na możliwość spotkania niebezpiecznego drapieżnika niż mieć niemiłą niespodziankę – mówi Olga Oczak, sołtys Cząstkowic. Dodając, że w ubiegłym tygodniu dwie mieszkanki miejscowości widziały duże zwierze przechodzące przez pole. Bardzo prawdopodobne, że to także był niedźwiedź.

   Warto więc pomyśleć o możliwości spotkania z niedźwiedziem i zachować ostrożność szczególnie podczas wycieczek do lasu lub w jego pobliża.

Komentarze
Popularne
Komentowane