Muzeum zbiera pamiątki sprzed pierwszej wojny

Autor: Erka 01.06.2018 Nr: 22/2018
– Przynoście wszystko, co powstało przed drugą wojną światową i obrazuje żyjących wtedy ludzi i tamte czasy – zachęca Zofia Kostka-Bieńkowska
– Przynoście wszystko, co powstało przed drugą wojną światową i obrazuje żyjących wtedy ludzi i tamte czasy – zachęca Zofia Kostka-Bieńkowska

Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu planuje stworzyć potężną wystawę oraz publikację upamiętniającą wszystkich, którzy na swoich barkach dźwigali ciężar pierwszej wojny światowej i odbudowy kraju w naszym regionie. Chodzi o fotografie, pocztówki, dokumenty i wszystko, co jest związane z tym okresem.

Pamiątki zostaną skopiowane, a oryginały wrócą do właścicieli. Organizatorom chodzi o pokazanie historii w pełnej rozciągłości. Dlatego równie ważne są pamiątki dotyczące znaczących wydarzeń, jak też pokazujące sceny z życia lub mające tylko rodzinny charakter. – Chcemy upamiętnić wszystkich, bo wszyscy ponosili ciężar wydarzeń. Obojętnie, czy walczyli, czy zmagali się z trudami życia codziennego – mówi Zofia Kostka-Bieńkowska z jarosławskiego muzeum.

 

Wszyscy, którzy pomogą w tworzeniu wystawy, jeśli tylko zechcą, zostaną wspomniani w publikacji. Na każdego czeka też zbiór widokówek pokazujących życie miasta i regionu sprzed wieku. Dzięki uprzejmości muzeum mamy do rozdania pięć takich zestawów. By zostać właścicielem jednego z nich wystarczy zadzwonić w środę, 29 maja, od godz. 9.00 do Redakcji Gazety Jarosławskiej. Tel. 16 623 07 25. Pięciu pierwszych otrzyma kawałek historii regionu zapisanej na kartkach pocztowych.

Komentarze
Popularne