Pierwszy most rządowego programu w Jarosławiu

Autor: bk 01.06.2018 Nr: 22/2018
Anna Schmidt-Rodziewicz w towarzystwie ministra Jerzego Kwiecińskiego (z prawej) oraz Władysława Ortyla poinformowała o szczegółach budowy drugiego mostu w Jarosławiu.
Anna Schmidt-Rodziewicz w towarzystwie ministra Jerzego Kwiecińskiego (z prawej) oraz Władysława Ortyla poinformowała o szczegółach budowy drugiego mostu w Jarosławiu.

Pierwszy z ok. 20 nowych mostów samorządowych, które powstaną w ramach rządowego programu, będzie w Jarosławiu. O szczegółach inwestycji finansowanych z budżetu państwa poinformowali w ubiegłym tygodniu minister Jerzy Kwieciński, poseł Anna Schmidt-Rodziewicz oraz marszałek Władysław Ortyl.

Będzie drugi most

Kosztował będzie ok. 120 mln zł. Połączy węzeł jarosławskiej obwodnicy z drogą wojewódzką 865 Jarosław-Bełżec. Jego finansowanie możliwe będzie dzięki, ogłoszonemu w ubiegłym tygodniu, rządowemu programowi mostowemu, który zakłada dofinansowanie dla samorządowych inwestycji.

Jak oceniają politycy, jego powstanie możliwe będzie w ciągu najbliższych kilku lat. A finansowanie obejmie także przygotowanie niezbędnej dokumentacji.

 

Konferencja rządzących 

O uruchomieniu rządowego programu dedykowanego budowie przepraw mostowych na drogach lokalnych poinformowali w ubiegłym tygodniu przedstawiciele rządu, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim.

   W środę (23 maja) w Jarosławiu o szczegółach rządowych rozwiązań mówili m.in.: minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński i posłanka PiS ziemi jarosławskiej Anna Schmidt-Rodziewicz.

   Minister odnosząc się do sprzyjającej aury podkreślał, że dobra pogoda zawitała również dla polskich mostów samorządowych.

– Dzisiaj możemy państwu przekazać dobrą wiadomość i powiedzieć o pierwszej inwestycji w ramach programu "mosty dla regionów", którą to inwestycję uruchamiamy tutaj w Jarosławiu – mówił J. Kwieciński.

   Minister wyjaśniał, że analizy które poprzedziły wdrożenie programu pozwoliły na wytypowanie 20 najbardziej potrzebnych przepraw mostowych, które zlokalizowano w 9 województwach.

– Jedną z nich jest przeprawa określana przez nas jako leżąca między Jarosławiem a Leżajskiem – dodawał.

   J. Kwieciński poinformował, że na potrzeby rządowego programu zarezerwowano ok. 2,3 mld zł, a samorządy uzyskać będą mogły do 80% dofinansowanie nie tylko na samo wykonanie inwestycji, ale także przygotowanie niezbędnej dokumentacji. To powinno pozwolić na szybkie i skuteczne rozwiązanie problemów z budową mostów w Polsce.

 

Jesteśmy pierwsi w kraju 

Anna Schmidt-Rodziewicz podkreślała, że Jarosław to pierwsze miejsce, gdzie powstanie most współfinansowany przez rząd.

– To wielkie wyróżnienie dla miasta i powiatu, że jako pierwsi przyłączyliśmy się do rządowego programu – mówiła posłanka. Przypominając, że jest to druga tak poważna inwestycja infrastrukturalna, której realizację umożliwił rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wspominając, że to politycy PiS zapewnili finansowanie budowy jarosławskiej obwodnicy.

A. Schmidt-Rodziewicz dziękowała za przychylność i wsparcie przedstawicielom rządu, podkreślając, że bez ich dobrej woli budowa mostu na Sanie nie byłaby możliwa tak szybko.

   Zadowolenie z udziału w rządowym programie mostowym nie krył także Władysław Ortyl, marszałek województwa podkrpackiego.

– Dzisiaj ta inwestycja nabiera realnego kształtu. Chcę powiedzieć, że będzie to nowy odcinek drogi 865 Jarosław – Bełżec, która łączy drogę ekspresową S17 z autostradą A4. Inwestycja ta ma bardzo ważne znaczenie komunikacyjne nie tylko dla Jarosławia ale i dla całego podkarpacia – mówił marszałek, który odpowiedzialny będzie za wykonanie inwestycji oraz zapewnienie wymaganego wkładu własnego. To samorząd województwa będzie bowiem beneficjentem programu.

   Marszałek zaznaczał, że samo wykonanie dokumentacji zajmie ok 1,5 roku. Podobny czas potrzebny będzie na wykonanie mostu, który jego zdaniem powinien być gotowy do 2022 r. A inwestycja, wraz z drogami dojazdowymi zakończyć się powinna niedługo później.

 

"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów"

Zdanie, które minister podał jako przyświecającą rządowemu programowi ideę, dobrze opisuje także relacje między przedstawicielami władz rządowych i lokalnych.

   Tuż po zakończeniu konferencji, w której uczestniczyli minister, poseł, marszałek oraz radny powiatowy Bogdan Wołoszyn, z dziennikarzami spotkał się burmistrz Waldemar Paluch.

– To wspaniała wiadomośc dla naszego miasta, w końcu są środki z budżetu centralnego na budowę mostu na terenie Jarosławia, który służył będzie jego mieszkańcom – mówił burmistrz. Podkreślając, że o tę inwestycję wszyscy zabiegali od lat. 

– Najważniejsze jest teraz kiedy i gdzie ten most powstanie. Czy realnie odkorkuje nasze miasto? – zastanawiał się burmistrz. Formułując obawy, czy aby ogłoszenie decyzji o budowie mostu nie jest tylko "kiełbasą wyborczą".

   Wcześniej A. Schmidt-Rodziewicz odnosząc się do medialnych wypowiedzi burmistrza podkreślała, że gdyby W. Paluch rzeczywiście interesował się perspektywą powstania mostu byłby w stałym kontakcie z nią, jako przedstawicielem ziemi jarosławskiej w parlamencie i nie mówiłby o braku możliwości powstania przeprawy, tuż przed ogłoszeniem rozpoczęcia rządowego programu.

 

Most ważny dla bezpieczeństwa

Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski podkreślał, że bardzo cieszy, że decyzja dotycząca budowy jarosławskiego mostu w końcu zapadła. Przypominał, że poprzedziło ją wiele rozmów (m.in. jego wizyty w Warszawie, spotkania z ministrami czy udział w obradach parlamentarnej komisji infrastruktury) i pomocy ze strony premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego.

   Starosta podkreślał, że budowa drugiego mostu na Sanie ma bardzo ważne znaczenie z punktu widzenia komfortu mieszkańców Jarosławia i powiatu jarosławskiego.

– Jeszcze ważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu – zauważał. Przypominając, że jeśli dziś w okolicy jedynego w Jarosławiu mostu zdarzy się wypadek sparaliżowane będzie nie tylko samo miasto. Konieczność objazdu do oddalonego o ok. 15 km mostu w Radymnie sprawi, że znacznie wydłuża się czas dotarcia służb ratowniczych do terenów leżących na prawym brzegu Sanu.

 

Bez względu na tarcia między przedstawicielami władzy i trwający obecnie rok wyborczy informacja o zabezpieczeniu pieniędzy na budowę drugiego mostu w Jarosławiu to doskonała wiadomość dla wszystkich mieszkańców miasta i powiatu. Miejmy nadzieję, że inwestycja zakończy się zgodnie z zapowiadanymi terminami. Rządowy program trwać ma do 2025 r.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane