Majówka utkana słońcem

Autor: 01.06.2018 Nr: 22/2018
Majówka utkana słońcem

Słońcem, ale również wiatrem i odrobiną deszczu. Ten ostatni bynajmniej nie przeszkodził chcącym spędzić sobotnie popołudnie, 26 maja, na dobrej zabawie podczas „Majówki utkanej słońcem”. Miejscem rozrywek i ciekawych warsztatów był przeworski Pastewnik.

Gdy na scenie śpiewały i tańczyły zespoły z Polski i Słowacji, a na stoiskach podziwiać można było wyroby współczesnych rzemieślników, w historycznej wiosce odbywały się pokazy rzemiosła i życia z dawnych epok. Uczestnicy warsztatów zobaczyli jak wyglądało tkanie na krośnie pionowym i poziomym, farbowanie tkanin naturalnymi barwnikami, a nawet pod okiem instruktorki samodzielnie spróbowali swoich umiejętności. Część gotowych prac tkackich, które zostały zaprezentowane na tamtejszej wystawie, powstały w czasie warsztatów jesienią ub. roku w Przeworsku.

Wszystkie te tkaniny w szerokiej gamie swoich barw są dowodem na to, że średniowiecze było kolorowe, a panuje niestety zupełnie inne wyobrażenie – podkreśliła Małgorzata Skurska, szefowa Pracowni Loricamos, która przygotowała wszystkie pokazy.

   Zainteresowaniem cieszył się również pokaz skręcania powrozów czy warsztaty ceramiki. Najmłodszych zaciekawiły plebejskie zabawy średniowieczne. Elementem majówki była również miejska gra terenowa z wykorzystaniem wiedzy z zakresu historii miasta i dawnych rzemiosł.

   Dzień wcześniej w przeworskim ratuszu odbył się blok prelekcji na temat historii tkactwa i rzemiosła w Przeworsku, Svidniku czy Zgierzu. Majówka była częścią mikroprojektu „Szlakiem Transgranicznych Rzemieślników”.

Komentarze
Popularne
Komentowane