Warto zamieszkać w Gminie Roźwienica

Autor: bk 08.06.2018 Nr: 23/2018
Mokra podobnie, jak pozostałe miejscowości Gminy Roźwienica jest doskonale położona i skomunikowana z miastami i dużymi węzłami komunikacyjnymi. Zapewnia przy okazji doskonałe tereny i infrastrukturę tworząc komfortowe miejsce do życia.
Mokra podobnie, jak pozostałe miejscowości Gminy Roźwienica jest doskonale położona i skomunikowana z miastami i dużymi węzłami komunikacyjnymi. Zapewnia przy okazji doskonałe tereny i infrastrukturę tworząc komfortowe miejsce do życia.
Fot. TP

Miejscowości podmiejskie od wielu lat zyskują na atrakcyjności. Mogą zaoferować spokojne miejsce do życia, pełną infrastrkturę i przestrzeń, jakiej próżno szukać w mieście. Takim atrakcyjnym terenem, na którym coraz chętniej osiedlają się mieszkańcy jest dziś Gmina Roźwienica, a szczególnie, typowo podmiejska, miejscowość Mokra.

Krótka historia nowoczesnej miejscowości

 

Dziś Mokra to wyodrębniona miejscowość, z pełną infrastrukturą, doskonałym dojazdem do Jarosławia oraz nowymi osiedlami domków jednorodzinnych. Jednak jeszcze kilkanaście lat temu miejscowość ta była jedynie przysiółkiem, leżących nieco dalej Rudołowic i Roźwienicy.

– Mokra stała się odrębną miejscowością blisko 10 lat temu. Mniej więcej w tym czasie przeniesiona została też jej poczta z Chłopic do Roźwienicy, gdzie znajduje się także siedziba naszej gminy – przypomina Tomasz Kotliński, wójt Gminy Roźwienica.

   Jednak już kilka lat wcześniej władze gminy podjęły jeszcze jedną decyzję szczególnie ważną z punktu widzenia mieszkańców szukających miejsca na wymarzony dom. W 2004 r. dla terenu miejscowości sporządzony został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który podzielił miejscowość na tereny na inwestycje oraz te przeznaczone pod budownictwo.

– Jesteśmy bardzo młodą miejscowością. Mimo to działamy prężnie, a mieszkańcy chętnie biorą udział w życiu społeczności – mówi Małgorzata Hałajko, sołtys Mokrej. Podkreślając, że nowoczesny budynek Domu Kultury tętni życiem. – Myślę, że Mokra to bardzo dobre miejsce do życia. Potwierdza to ilość powstających tu domów. Na szczęście władze gminy zadbały o odpowiednie przygotowanie terenów inwestycyjnych – dodaje.

 

Atrakcyjne tereny i świetna komunikacja 

O atrakcyjności terenów Gminy Roźwienica, a w szczególności Mokrej decyduje w dużej mierze położenie. Miejscowość oddalona jest zaledwie o kilka kilometrów od Jarosławia, z którym łączy ją zmodernizowana niedawno droga wojewódzka nr 880 relacji Pruchnik-Jarosław.

   Dzięki niej w kilka minut można znaleźć się w centrum miasta, do którego wjeżdża się od strony kompleksu handlowego na ul. Pruchnickiej. To w połączeniu z tzw. małą obwodnicą Jarosławia (ul. Chodkiewicza i Strzelecka) daje bardzo wygodną lokalną sieć komunikacyjną.

   Równie łatwo i wygodnie udamy się w inne rejony Polski i Europy. Na granicy miejscowości zlokalizowany jest węzeł autostrady A4.

   Mokra, podobnie jak inne miejscowości na terenie Gminy, posiada także bardzo atrakcyjne tereny budowlane, które dzięki wspomnianemu wyżej, aktualnemu planowi zagospodarownia przestrzennego pozwalają szybko rozpocząć budowę. Warto dodać, że teren Mokrej, Rudowłowic i Roźwienicy przeszedł w 2012 r. proces scalenia gruntów, który pozwolił nie tylko na uporządkowanie struktury miejscowości, uregulował także stan prawny wszystkich działek i nieruchomości.

   W porównaniu do innych podmiejskich miejscowości Mokrą wyróżnia duży dostęp i ciągle atrakcyjne ceny działek budowlanych. W porównaniu z terenami miejskimi wygrywa niższymi opłatami, co jest niezwykle ważne przy wyborze miejsca do spędzenia całego życia.

 

Infrastruktura, która jest dostępna

– Mokra, podobnie jak pozostałe miejscowości naszej gminy w pełni wyposażona jest w sieć wodociągową i kanalizacyjną, którą ciągle rozbudowujemy, aby nadążyć za powstającym budownictwem – podkreśla T. Kotliński. Gmina co roku prowadzi inwestycje w infrastrukturę, które zapewniają możliwość szybkiego podłączenia powstających budynków do sieci.

   W obecnym roku samorząd zdecydował się na zmianę systemu sieci wodociagowej. Do tej pory miejscowość była podłączona do sieci Gminy Chłopice, jednak rosnąca konsumpcja oraz potrzeba bezpośredniego zadbania o jakość dostarczanej mieszkańcom wody sprawiły, że samorząd zdecydował się o podłączeniu miejscowości do gminnej sieci. Inwestycja zostanie zrealizowana w tym roku i da mieszkańcom dostęp do wody wydobywanej z głębinowych studni gminnych.

   Uzbrojenie działek w prąd, gaz, wodę i kanalizację to jedno, a komfortowy dojazd to drugie.

   Będąca osią Gminy droga wojewódzka przeszła niedawno modernizację, która wyposażyła ją w chodniki oraz zatoki autobusowe. Gmina zadbała również o przystanki, które podnonszą komfort podróżujących zbiorową komunikacją. Lokalne drogi, szczególnie te prowadzące do nowych terenów budowlanych są utwardzone, a jak podkreśla T. Kotliński w najbliższym czasie doczekają się asfaltów. Już w tym roku prowadzona będzie inwestycja na drodze prowadzącej w kierunku Rudowłowic, do tzw. przysiółka Zmyślówka.

 

Dobre miejsce do życia

Dostępność atrakcyjnych działek, pełna infrastruktura, doskonały dojazd to nie jedyne argumenty przemawiające za wyborem Gminy Roźwienica na miejsce do życia. Samorząd zaoferować może mieszkańcom także doskonałą bazę edukacyjną.

– Nasze szkoły to nowoczesne placówki, które dbają o rozwój najmłodszych mieszkańców. Mają do zaproponowania m.in. zajęcia muzyczne z nauką gry na instrumentach, a także naukę podstaw programowania z wykorzystaniem nowoczesnych zestawów do tworzenia robotów. W Roźwienicy swoje treningi prowadzi także jarosławska Szkoła Mistrzów Sportu – wylicza Wójt. Podkreślając, że gmina zapewnia także opiekę najmłodszym (oferując miejsca w oddziałach przedszkolnych, w tym w 10-godzinnym przedszkolu opiekuńczym w Bystrowicach), która w najbliższym czasie ma zostać poszerzona o kolejne rozwiązania skierowane do młodych, aktywnych zawodowo rodziców.

   Mokra, oraz pozostałe miejscowości Gminy Roźwienica to także bliskość czystej natury i spokój daleki od miejskiego zgiełku, mimo że w wielu przypadkach dojazd do miasta czy łączącej ze światem autostrady zajmuje zaledwie kilka minut. To także szeroka oferta kulturalna i samorząd otwarty na potrzeby mieszkańców.

Komentarze
Popularne
Komentowane