Katastrofa na przejeździe kolejowym. Na szczęście to tylko ćwiczenia

Autor: 08.06.2018 Nr: 23/2018
Strażacy podczas akcji ratunkowej. Ćwiczenia zorganizował wojewódzki sztab zarządzania kryzysowego.
Strażacy podczas akcji ratunkowej. Ćwiczenia zorganizował wojewódzki sztab zarządzania kryzysowego.

Kilkadziesiąt osób rannych, w tym kilka ofiar śmiertelnych – to bilans katastrofy w ruchu lądowym, do której doszło w wyniku zdarzenia autobusu z pociągiem, na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Przeworsku. Na miejscu pracowały wszystkie służby ratunkowe. Na szczęście nie był to prawdziwy wypadek, ale zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia ratownicze.

Słychać krzyki i jęk rannych osób. Wszędzie jest dużo krwi. Zgłoszenie o wypadku zostało przyjęte i poszczególne służby wydają między sobą komunikaty. W autobusie panuje duże zadymienie wywołane pożarem. Ogień chwilę wcześniej gaszą strażacy, którzy przybyli jako pierwsi, ale teraz, aby dostać się do poszkodowanych, muszą użyć narzędzi hydraulicznych. W pociągu również jest wielu rannych. Na miejsce przybywają kolejne zastępy straży i karetki. Po uwolnieniu poszkodowanych, ratownicy segregują ich wg stopnia poniesionych obrażeń, przydzielając kolory: czarny, czerwony, żółty i zielony.

Ćwiczenia to jeden ze sposobów na to, by doskonalić i sprawdzić współdziałanie wszystkich służb działających w ramach centrum zarządzania kryzysowego. Służbom ratunkowym zawsze zależy, by takie akcje były przeprowadzone sprawnie i skutecznie – mówił rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Marcin Betleja.

Skuteczność w podejmowaniu działań podczas różnych sytuacji kryzysowych i dobra współpraca w ramach zespołów zarządzania kryzysowego pozwalają skuteczniej zarządzać i podejmować decyzję w kryzysie – podkreślała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

Ćwiczenia przebiegały dwuetapowo. Dzień wcześniej sprawdzano system obiegu informacji pomiędzy służbami oraz procedury. Ćwiczeniom terenowym przyglądała się wojewoda oraz przedstawiciele samorządów lokalnych.

   W akcji uczestniczyły służby ratownicze – państwowa straż pożarna, policja, zespoły pogotowia ratunkowego przy wsparciu funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, pracowników PKP PLK i POLREGIO, Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK w Rzeszowie oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.

 

Komentarze
Popularne