Na ratunek sowie

Autor: bk 15.06.2018 Nr: 24/2018
Na ratunek sowie

Ranna sowa, znaleziona przez jednego z mieszkańców Węgierki trafiła do przemyskiej lecznicy dla zwierząt „Ada”, gdzie udzielono jej fachowej pomocy.

– Po południu pracowałem w ogrodzie, zauważyłem że w rogu przy starym pniu drzewa siedzi mała sowa. Po jej zachowaniu wywnioskowałem, że ptak może mieć złamane skrzydło – mówi mieszkaniec, który poprosił gminne służby o pomoc w transporcie ptaka. – Zadzwoniłem do lecznicy zajmującej się dzikimi zwierzętami, jednak tam dowiedziałem się, że nie są oni w stanie po ptaka przyjechać, a jego transportem powinna zająć się gmina – dodaje.

   Sprawę rannego ptaka mieszkaniec zgłosił w Urzędzie Gminy Roźwienica. Następnego dnia rano sowa trafiła do przemyskiej lecznicy dla zwierząt „Ada”, gdzie otrzymała profesjonalną pomoc.

– Staramy się odpowiednio wypełniać nasze obowiązki wynikające z ustawy i dbać, żeby każde potrzebujące zwierzę, otrzymało odpowiednią pomoc – podkreśla Tomasz Kotliński, wójt Gminy Roźwienica. Dodając, że podobnie jak w innych samorządach Rada Gminy co roku ustala gminny plan opieki nad zwierzętami bezdomnymi. A interwencje służb gminnych dotyczą także zwierząt rannych, jak w przypadku znalezionej w Węgierce sowy.

   Ranny ptak przechodzi leczenie w przemyskiej lecznicy, a jej przedstawiciele podkreślają, że w przypadku kiedy stwierdzimy, że zwierzę jest ranne i nie będziemy mu w stanie pomóc sami, należy zgłosić to odpowiednim służbom, tak jak zrobił to mieszkaniec Węgierki. Przypominają również, że w okresie wiosenno-letnim często zdarzają się zgłoszenia dotyczące piskląt, które wypadły z gniazda. W takim przypadku osoby zajmujące sie ptakami profesjonalnie radzą, aby spróbować piskle takie włożyć z powrotem, jednak warto pamiętać, że najlepiej zrobić to używając kawałka materiału, aby nie pozostawiać zapachu na małym ptaku. Potem warto gniazdo obserwować, czy dorosłe ptaki wrócą i zaopiekują się pisklęciem.

Komentarze