Sześcioro najlepszych z naszego powiatu

Autor: 15.06.2018 Nr: 24/2018
Okolicznościowy tort pokroili uczestnicy konkursu.
Okolicznościowy tort pokroili uczestnicy konkursu.

Laureaci XXV Jubileuszowego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” gościli w weekend 25-27 maja na ziemi przeworskiej. Jednym z punktów centralnego zlotu jubilatów była uroczysta, jubileuszowa gala połączona z wręczeniem nagród zwycięzcom tegorocznej edycji. Impreza odbyła się w Starostwie Powiatowym w Przeworsku.

Uczniowie i opiekunowie, członkowie komisji i inni miłośnicy upowszechniania piękna Ojczyzny, spotkali się w sobotnie popołudnie, dzieląc się swoją pasją i wspomnieniami. Wszak tych, w ciągu 25 lat nie mogło zabraknąć.

   Wszystkich obecnych na gali przywitał Marian Dzimira z Międzyszkolnego Oddziału PTTK w Przeworsku, będącego organizatorem wydarzenia. Podsumował wszystkie lata konkursu, pierwsze edycje, wspominał laureatów Grand Prix sprzed 24 lat, którzy tego dnia również uczestniczyli w gali. Z kolei przewodniczący jury Andrzej Gordon opowiedział zebranym o bezcennych wartościach, które niosą ze sobą prace konkursowe. Gala była okazją do wręczenia Nagród im. Heleny Cieślak – pomysłodawczyni konkursu. Otrzymały je opiekunki szczególnie zasłużone w przygotowywaniu dotychczasowych uczestników konkursu – Mariola Gębska i Halina Sarzyńska. Z kolei Honorową Odznakę Krajoznawczą Miejsca Kultu Św. Jana Pawła II, jako symbol zasług w propagowaniu idei krajoznawstwa, otrzymali: starosta Zbigniew Kiszka, członek Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej ZG PTTK Marian Kurzyna oraz główny organizator tegorocznej edycji konkursu M. Dzimira.

   Na koniec laureaci otrzymali puchary, wydawnictwa albumowe i okolicznościowe gadżety.

Na liście laureatów z pow. przeworskiego znaleźli się: Filip Tonia i Piotr Tonia z ZSZ w Przeworsku za pracę „W hołdzie naszym nauczycielom – tajne nauczanie na Ziemi Przeworskiej”, Nikola Kasprzyk i Natalia Wąsacz z SP w Urzejowicach za pracę „W hołdzie poległym Urzejowiczanom – w stuletnią rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę”, Julia Olbrycht z SP w Gaci za pracę „Drogi do wolności” oraz Amelia Winiarz z SP w Kańczudze za pracę „Kościół pw. Św. Michała Archanioła w Kańczudze – podkarpacka perła Renesansu”.

 

Komentarze