Modlili się w lesie kidałowickim

Autor: ek 15.06.2018 Nr: 24/2018
W lesie kidałowickim po raz pierwszy odbyła się Msza św.
W lesie kidałowickim po raz pierwszy odbyła się Msza św.

W niedzielę, 10 czerwca w lesie kidałowickim odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę rozstrzelania w tym miejscu żołnierzy Armii Krajowej.

Uroczystość zorganizowana została dzięki staraniom stowarzyszenia „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”. Jego członkowie włożyli wiele trudu i wysiłku, aby las kidałowicki, w którym przed laty rozegrały się tak dramatyczne sceny upamiętnić. Tym bardziej, że wiele osób oddało tu swoje młode życie na kilka dni przed wyzwoleniem, jak np. Czesława Puzon ps. „Baśka”. Efektem działań stowarzyszenia jest również powstający reportaż „Niech żyje Polska”, który jest obecnie w trakcie realizacji. Najprawdopodobniej jego emisja nastąpi w miesiącu lipcu w TVP Rzeszów. Sceny do reportażu powstawały m.in. w tym miejscu. Temat ten szerzej poruszaliśmy w numerze 20 Gazety Jarosławskiej w artykule „Czy las kidałowicki okrzyknięty zostanie lasem śmierci?”

   Niedzielne wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. prał. Andrzeja Surowca, archiprezbitera jarosławskiego. Po eucharystii odbyła się prelekcja pt. „Zbrodnia w lesie kidałowickim”, wygłoszona przez Jerzego Czechowicza. Podczas uroczystości nie zabrakło okolicznościowych przemówień, oddana została salwa honorowa oraz dokonano złożenia kwiatów. Uroczystość uświetniła asysta wojskowa, poczty sztandarowe oraz harcerze.

   Uroczystości w tym miejscu odbyły się po raz pierwszy. Jednak członkowie stowarzyszenia mają nadzieję na kontynuację tego przedsięwzięcia w przyszłości. Tym bardziej że rozstrzelanych w lesie kidałowickim mogło być znacznie więcej niż sądzono. Pojawiają się informacje, że mogło tu zostać straconych nawet 70 osób, przywożonych z Jarosławia i okolic. W celu zweryfikowania tych informacji Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie rozpoczął stosowne badania.

Komentarze
Popularne