Jubileusz muzeum

Autor: 15.06.2018 Nr: 24/2018
Konferencja z okazji jubileuszu.
Konferencja z okazji jubileuszu.
Fot. H. Górecki

Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu będące Oddziałem Muzeum w Jarosławiu świętowało w piątek, 1 czerwca dziesięciolecie istnienia. Jubileusz przyniósł wiele wspomnień i wzruszeń.

Jubileusz rozpoczął się uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem abpa Józefa Michalika, a po niej, w Sali Balowej pałacu odbyła się konferencja pt. „Muzeum Dobra Wspólnego w Zarzeczu”. O historii powojennej pałacu opowiedział zebranym wójt Wiesław Kubicki. Spotkanie było okazją do wysłuchania ciekawych prelekcji związanych z rodziną Dzieduszyckich. Uczestnikami wydarzenia byli m.in. ks. abp Józef Michalik, ks. dziekan Zenon Ruchlewicz, poseł Mieczysław Kasprzak, przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, dyrektorzy muzeów, a także Izabela Dzieduszycka wraz z rodziną. Nestorka rodu świętowała również tego dnia dziewięćdziesiąte urodziny.

   Muzeum mieści się w dawnym pałacu rodu Dzieduszyckich w Zarzeczu, a jego powstanie było możliwe dzięki porozumieniu pomiędzy właścicielem obiektu, tj. Gminą Zarzecze‚ a Związkiem Rodowym Dzieduszyckich herbu Sas i Starostwem Powiatowym w Jarosławiu.

Działalność rozpoczęło 26 kwietnia 2008 r. i od tamtego czasu w jego kronikach zapisało się wiele ciekawych zdarzeń – wystaw, warsztatów, spotkań czy konferencji. Pałac i park odzyskały dawny blask, a muzealne wnętrza odwiedziło wielu turystów i znamienitych gości.

 

Komentarze
Popularne