Taniec i śpiew na ludowo

Autor: 15.06.2018 Nr: 24/2018
I m-ce zajął Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Gacoki” z Gaci.
I m-ce zajął Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Gacoki” z Gaci.

Suity tańców przeworskich, rzeszowskich, polkę, oberka, gacoka i wiele innych tańców w znakomitych choreografiach, można było podziwiać w niedzielę, 3 czerwca na placu przed dawnym Uniwersytetem Ludowym w Gaci. Wszystko za sprawą XII Regionalnego Przeglądu Zespołów Tańca Ludowego „Gacok”.

Wirujące w tańcu pary, śpiew, piski, okrzyki, a do tego skoczna i porywająca do tańca muzyka ludowa. Przegląd tradycyjnie miał charakter konkursu, a jego celem było propagowanie tradycji i folkloru regionu Podkarpacia oraz prezentacja tradycyjnych tańców ludowych tego regionu – tańców powszechnie tańczonych i obrzędowych.

   Publiczność obejrzała występy 15 zespołów i 7 par tanecznych. W kat. zespołów 13-25 lat, komisja przyznała I m-ce Regionalnemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Gacoki” z Gaci, II m-ce Zespołowi Pieśni i Tańca „Pułanie” ze Świlczy oraz III m-ce ex aequo Zespołowi Pieśni i Tańca „Sokolanie” z Pilzna i Zespołowi Pieśni i Tańca „Wisłoczanie” z Pustkowa-Osiedla. Wyróżnienie otrzymał Zespół Pieśni i Tańca LESIAKI z Raniżowa. W kat. par tanecznych 13-25 lat, wyróżnienie otrzymali Katarzyna Śliwa i Damian Piątek z Gaci.

   W kat. zespołów powyżej 25 lat, I nagrodę ex aequo otrzymali Zespół Pieśni i Tańca „Rochy” z Sędziszowa Małopolskiego i Zespół Regionalny „Wesele Krzemienickie” z Krzemienicy, II nagrodę ex aequo Zespół Pieśni i Tańca „Kłosowianie” ze Strzyżowa i Zespół Pieśni i Tańca „Łańcut” z Łańcuta, a III nagrodę Zespół Tańca Ludowego „Jarosławiaki” z Jarosławia. W kat. par tanecznych powyżej 25 lat, I m-ce zajęli równorzędnie Marta Buk i Zenon Buk z Krzemienicy oraz Ewa Pazdan i Józef Gwiżdż z Sędziszowa Małopolskiego, II m-ce Monika Proksa i Marian Ciebiera ze Strzyżowa, a III m-ce Grażyna Franus i Jan Szpytma z Gaci.

   Gościnnie przed publicznością wystąpił  ZPiT „Wykrutasyky” ze Lwowa oraz rzeszowscy „Karczmarze”. Organizatorem przeglądu było Centrum Kulturalne w Przemyślu i Gminny Ośrodek Kultury w Gaci. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Wójt Gminy Gać i  Marszałek Województwa Podkarpackiego.

 

Komentarze