Rogaliki miłości, wianki i tańce przy ognisku

Autor: TP 22.06.2018 Nr: 25/2018
Wójt Ryszard Jędruch wraz z radnymi wspólnie rozpalili ognisko.
Wójt Ryszard Jędruch wraz z radnymi wspólnie rozpalili ognisko.

Z nadzieniem różano-wiśniowym, ofiarowane lubemu, miały przenieść miłość i zamążpójście. Panny wypiekały je dwa razy do roku, w Andrzejki i Noc Świętojańską. Dlatego i w tę noc, 16 czerwca, na przystani kajakowej w Gniewczynie Trynieckiej, nie mogło ich zabraknąć. Były też tańce miłości przy ognisku, wianki puszczane na wodę i moc wypowiadanych skrycie życzeń.

W malowniczym miejscu, wśród przyrody i śpiewu ptaków, w blasku płonącego ogniska przypomniano rytuał czczenia wody i ognia. Obrzęd nocy świętojańskiej przybliżyły mieszkańcom i gościom Zofia Sokół, instruktorka z Trynieckiego Centrum Kultury i gawędziarka z Pigan, Bronisława Bajor. Dziewczęta w białych sukniach wiły wianki z ziół i kwiatów, które puszczone na wodę, miały gwarantować dobre zamążpójście. Zanim to uczyniły, zatańczyły przy ognisku zapalonym przez wójta Ryszarda Jędrucha i sołtysa Gniewczyny Trynieckiej Edwarda Niemca.

   Noc pełną czarów i magii uatrakcyjniły występy sceniczne zespołów artystycznych, działających na terenie gminy Tryńcza.

 

Cisza, spokój, dzikość natury i przygoda

Tego dnia oficjalnie rozpoczął się również sezon kajakowy w gminie Tryńcza. Do miejsca imprezy dopłynęło kilkanaście kajaków. Spływ malowniczym Wisłokiem jest turystyczną promocją gminy i pozwala poznać bliżej mało znaną, ale uroczą i dziką rzekę z nieco innej perspektywy. Czyste powietrze i natura na wyciągnięcie ręki, zachęcają do uczestnictwa w kajakowym szaleństwie. Ci, którzy przeżyli tę przygodę, zachęcają innych, bo to świetna odskocznia od codziennej rutyny.

   Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy Tryńcza, Gminna Biblioteka Publiczna w Tryńczy i Trynieckie Centrum Kultury.

 

 

 

Komentarze
Popularne