Rozpoczął się proces oskarżonych o płatną protekcję

Autor: 22.06.2018 Nr: 25/2018
Zbigniew S., Adam S. oraz Stanisław T. na rozprawie.
Zbigniew S., Adam S. oraz Stanisław T. na rozprawie.

Przed Sądem Rejonowym w Przeworsku 12 czerwca rozpoczął się proces oskarżonych o płatną protekcję. Na ławie oskarżonych zasiadł właściciel nieistniejącej już firmy Zbigniew S., a także Adam S. i Stanisław T.

Po odczytaniu aktu oskarżenia Sąd wyłączył jawność rozprawy, tłumacząc tę decyzję dobrem prywatnym osób i publicznym. Sąd rozdzielił również sprawy oskarżonych na dwa odrębne procesy. W tym, który się rozpoczął, odpowie Zbigniew S.

   Zbigniew S., prezes nieistniejącej już firmy, został oskarżony z art. 230 a §1 KK, tj. przestępstwo czynnej płatnej protekcji. Obiecał udzielić korzyści majątkowej w postaci sponsorowania jednego z rzeszowskich klubów w zamian za korzystne załatwienie dla niego sprawy. Przestępstwo to jest zagrożone karą więzienia od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Kolejny termin jego sprawy został wyznaczony na 6 września.

   Adam S. i Stanisław T. usłyszeli z kolei zarzuty z art. 230 § 1 KK – mieli powoływać się na wpływ w instytucji państwowej i podjęli się pośrednictwa w załatwieniu sprawy korzystnej dla firmy, której szefował Zbigniew S., w zamian za obietnicę w postaci sponsorowania działalności klubu sportowego. Sprawa dwóch przedsiębiorców została wyłączona do odrębnego rozpoznania.

Komentarze