20 lat śpiewów pod platanem

Autor: 22.06.2018 Nr: 25/2018
Wyróżnienia z okazji jubileuszowego przeglądu.
Wyróżnienia z okazji jubileuszowego przeglądu.

Ponadtrzystuletni platan był niegdyś świadkiem biesiad urządzanych przez rodzinę Dzieduszyckich. Pod tym samym, okazałym drzewem od dwudziestu lat, odbywa się Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych „Festyn pod Platanem”. Jego uczestnicy śpiewając pieśni i przyśpiewki obrzędowe i zwyczajowe, chcą powrócić do tradycji panujących na dawnej, polskiej wsi.

„Nie na to ja śpiewam, żebyście słyszeli, ale na to śpiewam, żeby się weselić” – śpiewały na przeglądzie „Gacanki” z Gaci, pokazując tym autentycznym tekstem, o co chodziło w dawnych weselach i o co nadal chodzi w przeglądach folklorystycznych.

   Jubileuszowy przegląd odbył się 10 czerwca przy słonecznej pogodzie i w obecności licznej grupy mieszkańców i uczestników, jak również osób, które ów przegląd tworzyły – Anny Niemczak – byłej kierowniczki Domu Kultury w Zarzeczu i Krystyny Trojanowskiej – pracownika Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Podjęta raz inicjatywa sprawiła, że od dwudziestu lat po zarzeckim parku rozbrzmiewają pieśni chwalące wiejskie zwyczaje i obyczaje.

   Tematyka jubileuszowego przeglądu obejmowała pieśni obrzędowe weselne, pieśni sobótkowe, dożynkowe oraz pieśni śpiewane przy pracach w gospodarstwie. Na scenie wystąpiło 17 zespołów z czterech powiatów. W kat. dorosłych dwa równorzędne I miejsca otrzymał ZŚ „Gacanki” z Gaci i ZŚ „Dębowianie” z Dębowa. Trzy równorzędne II miejsca otrzymał ZŚ „Wierzbianie” z Wierzbnej, ZŚ z Kisielowa i ZŚ „Studzieńczanki” ze Studziana. Trzy równorzędne III miejsca otrzymał ZŚ „Grzęszczanie” z Grzęski, ZŚ „Cantus” z Gorliczyny i „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej.

Wyróżnienia wyśpiewali: ZŚ „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa, „Biesiada” z Tuczemp, ZŚ „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, ZŚ „Wyszatyczanie” z Wyszatyc, ZŚ z Rożniatowa (który nie opuścił od początku żadnego przeglądu), „Krzeczowiczanki” z Krzeczowic i ZŚ z Maćkówki.

   W kat. dziecięcej, I m-ce zajął Zespół Śpiewaczy przy Zespole Szkół Podstawowych w Zarzeczu, a II m-ce Grupa Śpiewacza „Mali Gniewczanie” z Gniewczyny Łańcuckiej.

Do wszystkich uczestników trafiły jubileuszowe statuetki. Przegląd uatrakcyjnili również swoimi występami „Trzcinioki” z Trzcinicy oraz „Jagoda&Brylant” z koncertem disco polo.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane