Międzypokoleniowe spotkanie harcerzy

Zbiórka harcerzy przed Hufcem ZHP Jarosław
Zbiórka harcerzy przed Hufcem ZHP Jarosław

Jarosławscy harcerze postanowili zaczerpnąć z historii kryjącej się wśród dokumentów i pamiątek gromadzonych przez znacznie od nich starszych druhów. Odwiedzali ich przez rok. Rozmawiali i wspólnie zaglądali do szuflad. Znaleźli skarby. Projekt noszący nazwę Szuflada Seniora podsumowali w sobotę, 9 czerwca, organizując międzypokoleniowe spotkanie przy stosach cennych dokumentów, fotografii i pamiątek.

– Młodzi odwiedzali starszych, rozmawiali, przynosili kartki świąteczne. Chcieli namówić do wspólnego spotkania. Nie było łatwo. Niektórzy nie byli pewni czy przyjdą. Ale udało się i dziś są tu razem z nami – cieszy się druhna Daria Froń. Opowiada o narodzinach projektu. O tym, jak młodzi szukali ludzi i wspomnień. Jak z opowieści i pamiątek tworzyli historię hufca i jak od nowa budzili harcerskiego ducha u starszych druhów. – Każda rozmowa i zdjęcie były ważne. Zbieraliśmy wszystko, co przynosi nowe informacje i doświadczenia. Dziś jest finał naszego projektu. Jesteśmy razem – podsumowywała druhna Daria podczas międzypokoleniowego pikniku.

   Spotkanie przerosło oczekiwania organizatorów. Seniorzy chętnie dzielili się z młodymi swoimi dziejami. Opowiadali anegdoty. Z uśmiechem wspominali harcerskie przygody. Młodzi druhowie pokazywali, jak dzisiaj wygląda harcerstwo. Przy blasku ogniska i dźwiękach gitary snuto wspomnienia. - To nie jest koniec. Nadal będziemy zbierać wspomnienia. Rozmawiać z naszymi seniorami. Chcemy żeby ta pamięć pozostała z nami – zapewniają.

Powstaje harcerska izba pamięci

Wszystkie rzeczy przekazane przez starszych harcerzy zebrano. Stosy archiwalnych zdjęć rozłożonych na stole i powieszonych na ścianie czekają na dopisanie zdarzeń z nimi związanych. Wszystkie bardzo cenne. Tworzące historie powstania hufca. – Dla nas ważna jest każda rozmowa i zdjęcie. Wszystko, co przynosi nowe informacje i doświadczenia. Dziś jest finał naszego projektu – dodaje Daria. Pod zdjęciami umieszczonymi na ścianie znajdują się puste klipsy czekające na zapełnienie. Izbę, w której znajdziemy m.in.

zdjęcie pierwszej drużyny harcerskiej ze zbiórki w pawłosiowskim lesie w 1916 roku oraz najstarszą kronikę spisana tuż po wojnie zawierająca informacje o pierwszym żeńskim hufcu z 1911 roku zostanie udostępnione zwiedzającym już od września. 

Komentarze
Popularne