Demontują wiaty. Będzie nowy dworzec PKS

Autor: Erka 22.06.2018 Nr: 25/2018 1
Ostatnie chwile wiat dworcowych. Stały ponad 40 lat
Ostatnie chwile wiat dworcowych. Stały ponad 40 lat

Część wiat dworca PKS w Jarosławiu już zdemontowano. Cześć jeszcze będzie służyć, ale niedługo. Na ich miejscu powstaną budynki z nowymi pomieszczeniami dworcowymi oraz powierzchniami przeznaczonymi na handel i usługi. Wszystko ma być gotowe jeszcze w tym roku. Inwestorem jest firma z Żywca, której powiat wydzierżawił cały plac na 30 lat. Poniesie ona wszystkie koszty.

Starostwo zapewnia, że jest to duży inwestor, który budował m.in. dworzec autobusowy w Łańcucie. – Obok dworca powstaną tu również miejsca handlowe i usługowe dla pasażerów, jednak nie będzie to kolejna galeria handlowa. Co więcej, zastrzegliśmy w umowie, że 60% powierzchni użytkowej będą mogły w pierwszej kolejności wynająć podmioty gospodarcze z Jarosławia – zapewniał starosta jarosławski Tadeusz Chrzan podczas spotkania na miejscu budowy. Towarzyszył mu Ireneusz Kochanowicz, prezes PKS Jarosław, który zapewniał, że w czasie budowy pasażerowie będą mieli zapewnione bezpieczne warunki. Na początek autobusy będą się zatrzymywać w części przylegającej do dworca PKP. Potem stanowiska odjazdowe i przyjazdowe zostaną przeniesione na plac, gdzie obecnie parkują autobusy.

Budowa nowego dworca z 4 stanowiskami przyjazdowo-odjazdowymi, 8 postojowymi dla autobusów oraz blisko 100. miejscami parkingowymi to pierwszy etap realizacji planów wg których w tym miejscu ma powstać kompleksowe centrum przesiadkowe dla pasażerów, także prywatnych przewoźników i MZK. – Myślimy też o budowie w kolejnym roku przejścia podziemnego z ul. Słowackiego na dworzec, tak by ułatwić wyjazd pojazdów z planowanego centrum. Chodzi o bezproblemowy wyjazd z placu na ulice Poniatowskiego, jedną z głównych arterii komunikacyjnych Jarosławia - podsumowywał starosta T. Chrzan.

Centrum przesiadkowe powstanie pod warunkiem, że burmistrz Jarosławia zechce skorzystać z propozycji starosty i zrobią to też przewoźnicy prywatni. Zabudowa dworcowego placu ma się architektonicznie komponować z otoczeniem. Stojący przy placu obok dworca PKP budynek pełniący funkcje handlowo-usługowe ma być przeprojektowany tak, by nie zaburzał koncepcji.

Docelowo będzie też połączenie z ul. Poniatowskiego, jako dodatkowy wjazd i zmieniona organizacja ruchu w sąsiedztwie dworców.

 

Komentarze