Scytia to kraina dobrze znana

Autor: ek 22.06.2018 Nr: 25/2018
– Grecka amfora, która jest jedynym tego typu zabytkiem odkrytym na ziemiach polskich jest zupełnie wyjątkowa – mówi archeolog Sylwester Czopek.
– Grecka amfora, która jest jedynym tego typu zabytkiem odkrytym na ziemiach polskich jest zupełnie wyjątkowa – mówi archeolog Sylwester Czopek.

14 czerwca, w jarosławskim Muzeum odbyło się spotkanie poświęcone sensacyjnym odkryciom, jakie miały miejsce w ubiegłym roku na Podkarpaciu.

Spotkanie w Muzeum Kamienicy Orsettich zatytułowane zostało „Chotyniec koło Radymna – zachodnia brama Scytii”. Prelekcję na ten temat wygłosił profesor Sylwester Czopek – archeolog, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, który w swoim wystąpieniu przedstawił sensacyjne odkrycie archeologiczne na skalę europejską, jakiego nie tak dawno dokonano na terenie naszego powiatu. Jest nim bowiem znaleziona na terenie dawnego grodziska w Chotyńcu symboliczna, zachodnia brama starożytnej Scytii, stanowiąca najdalej na zachód wysuniętą osadę kultury scytyjskiej z wczesnej epoki żelaza (IX/VIII – V wiek p.n.e.). Prace prowadzone w tym miejscu pozwoliły m. in. na odnalezienie greckiej amfory datowanej na VI w. p.n.e. która do naszych czasów zachowała niemal w całości. Można ją było zobaczyć podczas spotkania.

– Grecka amfora, która jest jedynym tego typu zabytkiem odkrytym na ziemiach polskich jest zupełnie wyjątkowa. Posiada swój kontekst, swoja historię i całą interpretację dotyczącą jej znaczenia – zaznaczał podczas spotkania S. Czopek.

   W czasie prac badawczych grupa archeologów natknęła się także na drobniejsze znaleziska, jak np. grociki do strzał czy elementy ceramiki. Wszystko to, a także wiele innych ciekawych informacji pomogła zobrazować prezentacja multimedialna.

   To nie koniec prac badawczych na tych terenach. Dzięki otrzymanym grantom niebawem zostaną one wznowione.

   Spotkanie odbyło się z inicjatywy władz muzeum, Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia oraz Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.

Komentarze