Absolutorium po wojnie ekonomicznej

Autor: bk 29.06.2018 Nr: 26/2018
Po gorącej dyskusji dotyczacej zarobków i diet wójt Andrzej Czyż zdecydował się wycofać swoją propozycję obniżenia diet radnym. Ci zaś pozostali przy, ustalonej wcześniej, obniżce jego wynagrodzenia.
Po gorącej dyskusji dotyczacej zarobków i diet wójt Andrzej Czyż zdecydował się wycofać swoją propozycję obniżenia diet radnym. Ci zaś pozostali przy, ustalonej wcześniej, obniżce jego wynagrodzenia.

Radni Rady Gminy Chłopice opowiedzieli się za udzieleniem wójtowi Andrzejowi Czyżowi absolutorium za wykonanie budżetu gminy za 2017 r. Wcześniej gorącą dyskusję wywołał temat zarobków wójta i samych radnych.

Pozytywne opinie Komisji Rewizyjnej oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz wykonanie budżetu na wysokim poziomie (dochody wykonane w wysokości 98,4%, a wydatki 96,8%) zdecydowało o przyznaniu Andrzejowi Czyżowi, wójtowi Gminy Chłopice absolutorium. Za pozytywną oceną pracy wójta w ubiegłym roku zagłosowali wszyscy radni obecni podczas XXXVII Sesja Rady Gminy Chłopice, która odbyła się we wtorek, 19 czerwca.

 

Komu obniżyć?

Przed procedurą udzielenia absolutorium atmosfera nie była jednak tak miła, jakby mógł na to wskazywać wynik głosowania.

   Tematem obrad miała być m.in. uchwała dotycząca obniżki wynagrodzenia wójta (związana z obniżeniem "widełek" wszystkim samorządowcom). Wcześniej jednak A. Czyż wyszedł z propozycją wprowadzenia do porządku obrad projektu uchwały obniżającego także diety radnym.

Ta propozycja nie przypadła członkom Rady do gustu.

   Franciszek Kiszka nazwał propozycję wójta odbiciem piłeczki i choć przyznał, że wg niego radni powinni pracować społecznie to nie podoba mu się zachowanie włodarza Gminy.

– Te stosunki psujesz pan. To jest niezdrowe – mówił radny o propozycji wójta dotyczącej obniżki także pensji pracowników urzędu, która jego zdaniem była formą straszenia ludzi.

   Propozycja wójta spotkała się także z planem jeszcze większej obniżki jego pensji. Wyszedł z nią wiceprzewodniczący rady Mariusz Krajewski, który wcześniej zgłaszał swój pomysł podczas prac komisji. Radny Tomasz Strawa zwracał natomiast uwagę na fakt, że wójt oraz część radnych wywodzą się z Prawa i Sprawiedliwości, które zdecydowało o obniżeniu progów zarobków samorządowców o 20%. Jego zdaniem przynależność ta zmusi wójta do obniżenia swojej pensji o taką właśnie wartość.

   Ostatecznie po krótkiej przerwie i przemyśleniu sprawy A. Czyż wycofał się z pomysłu obniżenia diet radnych. Ci, w odpowiedzi niezdecydowali się przyjąć wniosku M. Krajewskiego o pogłębieniu obniżki płacy wójta.

 

Komentarze
Popularne