Sprzęt trafił do strażaków

Autor: bk 29.06.2018 Nr: 26/2018
Sprzęt trafił do strażaków
Fot. UM Pruchnik

Torby i deski ratownicze, sprzęt do unieruchamiania kręgosłupa, defibrylatory czy zestawy hydrauliczne pomagające m.in. wydostać ofiary z wraków pojazdów biorących udział w wypadkach. To sprzęt, który trafił do strażaków ochotników, dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości.

Środki zasądzone od sprawców przestępstw i wypadków tworzące Fundusz Sprawiedliwości w tym roku w części przeznaczone zostały na doposażenie jednostek ochotniczych straży pożarnych, które są zwykle pierwszymi ratownikami na miejscu wypadków czy przestępstw, pomagając poszkodowanym, jeszcze przed przyjazdem innych służb.

   Biorąc to pod uwagę twórcy funduszu postanowili przekazać część zebranych w jego ramach środków na zakup sprzętu ratowniczego dla OSP. O wsparcie ubiegać się mogły gminy z całego kraju, większość z nich otrzymała dofinansowanie na zakup sprzętu dla OSP.

   Wśród dofinansowanych gmin znalazł się Pruchnik, który na doposażenie swoich jednostek otrzymał środki w wysokości ponad 88 tys. zł. Kwota ta stanowi 99% wartości zakupów. Samorządy musiały bowiem dołożyć z własnych budżetów jedynie 1% wartości projektu dofinansowania.

   Przekazane z Funduszu Sprawiedliwości środki pozwoliły na zakup toreb ratowniczych, desek ortopedycznych, szyn do unieruchamiania złamań, kamizelek do unieruchamiania kręgosłupa, zestawów do opatrywania oparzeń, defibrylatora oraz zestawu narzędzi hydraulicznych.

   Sprzęt pomoże strażakom ochotnikom jeszcze skuteczniej nieść pomoc poszkodowanym osobom.

Podczas uroczystego przekazanie sprzętu, które odbyło się w niedzielę, 17 czerwca podczas Gminnych Zawodów Pożarniczych w Pruchniku.

   W uroczystości wręczenia udział wzięli: Wacław Szkoła, burmistrz Pruchnika; Anna Schmidt-Rodziewicz, poseł na Sejm RP; Andrzej Homa, dyrektor biura senatora Mieczysława Golby; Mariusz Trojak, radny Powiatu Jarosławskiego; bryg. Zygmunt Jasiłek, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Jarosławiu oraz Marian Romanik, prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Pruchniku.

   W odbywających się w tym dniu zawodach pożarniczych najlepsi okazali się strażacy z OSP Rozbórz Długi, wyprzedzając m.in.: Rozbórz Okrągły i Kramarzówkę.

 

Komentarze
Popularne