Samorządowcy sami decydują o zarobkach włodarzy

Autor: Erka 06.07.2018 Nr: 27/2018
Samorządowcy sami decydują o zarobkach włodarzy

Rozporządzenie Rady Ministrów o ścięciu widełek wynagrodzenia dla wójtów i burmistrzów miało na celu obniżenie im zarobków porównywalnie do obciętych pensji parlamentarzystom. Jednak w większości przypadków radni wzięli sprawę w swoje ręce i zrobili tak jak uważają. Niekoniecznie dostosowując się do zamiarów rządu.

W efekcie jednym obniżyli porównywalnie z cięciem parlamentarnym. Innym znacznie mniej, a zdarzyły się przypadki, że rozpatrując zmniejszenie wynagrodzenia podwyższyli.

Zasadnicze wynagrodzenie w samorządach powiatu jarosławskiego i przeworskiego oscyluje na poziomie 4 700 zł. Dochodzi do niego dodatek funkcyjny oraz specjalny i dodatek za długoletnią pracę. W sumie dodatki razem wzięte przewyższają pensję zasadniczą. Całość pensji wójtów i burmistrzów mieści się w granicach 9 - 11 tys. zł. Przypadki wyższego wynagrodzenia są sporadyczne.

   Nie wszystkie gminy już podjęły decyzję o zmianie poborów. Uchwały będą podejmowane w najbliższym czasie lub rada uznała, że nie ma potrzeby ich podejmować.

 

Powiat przeworski

W Gminie Gać rada zdecydowała, że pani wójt dostanie o 200 zł mniej wynagrodzenia zasadniczego. W Gminie Zarzecze obniżyli pensję zasadniczą o 900 zł. W Gminie Tryńcza obcięli zasadnicze o 160 zł, a w Gminie Przeworsk o 300 zł. Wójt Adamówki zarobi po obniżeniu o 28 zł więcej, a burmistrz Przeworska o ponad tysiąc zł mniej. Radni Rady Miasta i Gminy Sieniawa byli przeciwni uchwale zakładającej obniżkę wynagrodzenia o 20 procent, więc zostało po staremu. W Jaworniku Polskim nie wprowadzali zmian, ponieważ zarobki wójta mieszczą się w granicach widełek. Radni Miasta i Gminy Kańczuga oraz powiatu przeworskiego dopiero zajmą się wynagrodzeniem burmistrza i starosty.

 

Powiat jarosławski

Podobna jak w powiecie przeworskim jest sytuacja w powiecie jarosławskim. Wójt Gminy Laszki zarobi troszkę więcej niż dostawał do tej pory. Burmistrz Radymna mieści się w widełkach, więc nie zmieniano. Tak samo jest w Gminie Roźwienica. W Gminie Radymno i Jarosław dopiero będą debatować. Natomiast burmistrz Pruchnika i pani wójt Rokietnicy dostaną wynagrodzenie z niewielką obniżką. Większych cięć dokonali radni gminy Wiązownica. Obniżono też pensję starosty. Będzie zarabiał o około 500 zł mniej. Najostrzej do wynagrodzenia włodarza podeszli jarosławscy radni obcinając pensję o około 2 tys. zł.

 

Zmiany wynagrodzenia wymuszone w pewnym sensie rządowym rozporządzeniem okazały się w większości tylko kosmetyczne. Różnice są co najwyżej kilkusetzłotowe, a zdarzają się nawet podwyżki. Wprawdzie wynoszą one grosze w stosunku do całości wynagrodzenia, ale są. Na pewno samorządowcy nie poszli zgodnie z zamysłem rządu i pokazali, że wynagrodzenie wójtów i burmistrzów to tylko ich kompetencja.   

Komentarze
Popularne
Komentowane