Z muszlą na Jakubowym szlaku

Autor: 27.07.2018 Nr: 30/2018
Jakubowy rajd rowerowy.
Jakubowy rajd rowerowy.

II Regionalne Dni Jakubowe na Podkarpackiej Drodze św. Jakuba Via Regia, które odbyły się 21 i 22 lipca, były po raz kolejny okazją do promocji wiedzy na temat Camino de Santiago – Drogi św. Jakuba, jako pierwszego Europejskiego Szlaku Kulturowego przebiegającego przez Podkarpacie. Ów szlak pątniczy prowadzi do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii, a jego symbolem jest muszla.

 W programie obchodów znalazły się m.in. Niedzielne Pielgrzymowanie z Przeworska do Łańcuta, Jakubowy Rajd Rowerowy na trasie z Przeworska do Nowosielec, Bieg „po muszlę św. Jakuba” na trasie 2 km, zakończony dekoracją najlepszych zawodników, a także widowisko rekonstrukcyjne pt. „Victoria Nowosielecka”, które przypomniało historyczne wydarzenie najazdu tatarskiego i bohaterską obronę Nowosielec przez mieszkańców pod wodzą wójta Michała Pyrza w 1624 r. Aktorzy w strojach z epoki, osadzeni w realistycznej scenografii, pozwolili widzom choć na chwilę przenieść się w XVII wiek, podglądnąć codzienne życie mieszkańców oraz obejrzeć heroiczną walkę o swoją wieś. Na zakończenie wójt Daniel Krawiec z pracownikami Urzędu Gminy, dyrektor GOK Łukasz Mróz, zaproszeni goście, uczestnicy rekonstrukcji i mieszkańcy gminy, prowadzeni przez Lajkonika, udali się pod kopiec Michała Pyrza, gdzie zostały złożone kwiaty.

   W niedzielę w Nowosielcach świętowano odpust parafialny w kościele p.w. Marii Magdaleny, natomiast popołudnie znów upłynęło pod znakiem Niedzielnego Pielgrzymowania. Tym razem z Łańcuta do Krzemienicy, gdzie odbyła się m.in. Msza św. w kościele filialnym p.w. św. Jakuba Apostoła, później II Krzemieniecki Jarmark Jakubowy, spotkanie bractw i stowarzyszeń związanych z Drogą św. Jakuba i seminarium naukowe.

   Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Przeworsk, Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku, Bractwo św. Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku i Stowarzyszenie Vive w Krzemienicy.

Komentarze
Popularne