Strzelnica Anna będzie służyć amatorom strzelectwa

Autor: bk 03.08.2018 Nr: 31/2018
Marek Matuła, komendant ZS "Strzelec" Józefa Piłsudskiego zapewnia, że rewitalizacja strzelnicy zostanie dokończona.
Marek Matuła, komendant ZS "Strzelec" Józefa Piłsudskiego zapewnia, że rewitalizacja strzelnicy zostanie dokończona.
Fot. pow. jarosławski

Reaktywowana w Maleniskach koło Pawłosiowa strzelnica jest przygotowana dla młodych ludzi. Będą mogli uczyć się strzelania - zapewniał na uroczystej sesji Rady Powiatu Jarosławskiego i Rady Gminy Pawłosiów Komendant ZS "Strzelec" Józefa Piłsudskiego insp. ZS Marek Matuła. Zanim jednak będzie można sobie postrzelać trzeba strzelnicę dokończyć.

Losy strzelnicy w Maleniskach były jedynym punktem wspólnej sesji pawłosiowskiej rady gminy i rady powiatu. O strzelnicy mówił tylko komendant "Strzelca", który zgodne z umową jest gospodarzem obiektu. Wspominał, że sama idea jest warta uznania, ponieważ w staraniach o powstanie strzelnicy współpracowały dwa samorządy, ministerstwo i wiązek strzelecki, co w dzisiejszych czasach, gdy myśli się na zasadzie "moja chata skraja" jest ewenementem. Zaznaczył, że dobrym duchem dla pierwszej w Polsce tego typu inwestycji była posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz. Stąd nazwa dla strzelnicy. Komendant zaznaczył, że obiekt nie jest jeszcze ukończony, ale powinien być gotowy we wrześniu. M. Matuła zapewnił, że strzelnica będzie wykorzystywana do szkoleń uczniów klas mundurowych. - Na Podkarpaciu jest niewiele strzelnic. Około pięciu działających na 2 mln mieszkańców. To stanowczo za mało. Zobowiązujemy się, że obiekt zostanie ukończony. Na razie są tylko wały. Reszty brakuje. Zajęcia rozpoczniemy we wrześniu. Mam nadzieję, że ustrzeżemy się wypadków. Nad bezpieczeństwem będą czuwać doświadczeni instruktorzy - zapewniał komendant.

   Uroczystą i krótką sesję obu rad zakończył wyjazd do Malenisk. Tam samorządowcy mogli  obejrzeć obiekt. Podczas obrad nie wypowiadali się o reaktywowanej strzelnicy. Natomiast mówili o niej w kuluarowych dyskusjach. Można było wtedy usłyszeć dość krytyczne, a nawet ironiczne uwagi o całym zamierzeniu, a szczególnie o jego kosztach. 

 

Dla kogo strzelnica?

Uroczyście otwarta w maju br. strzelnica miała służyć klasom mundurowym szkół ponadpodstawowych powiatu jarosławskiego oraz wojsku, organizacjom obronnym certyfikowanym przez MON oraz innym jednostkom zainteresowanych szkoleniem strzeleckim, w tym także osobom cywilnym. Koszt odbudowy wyniósł prawie 2 mln zł. Potem okazało się, że wojsko nie może z niej korzystać, ponieważ swoje szkolenia mogą odbywać tylko na obiektach garnizonowych. Strzelnicą zarządza Związek Strzelecki "Strzelec" Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie. Według zapewnień komendanta obiekt będzie służył klasom mundurowym. Po stronie powiatu pozostaje wkład w jego utrzymanie wynoszący 65 tys. zł rocznie.

Komentarze
Popularne
Komentowane