Biznes trzeba chronić, ale dziadów trzeba gonić

Autor: 03.08.2018 Nr: 31/2018
Biznes trzeba chronić, ale dziadów trzeba gonić

Radni powiatowi zwykle na sesji nie dyskutują zbyt często, a i dość szybko dyskusje kończą. Tym razem było inaczej. Dysputa rozwinęła się szczególnie w punkcie dotyczącym dzierżawy gruntu w Jaworniku Polskim.

Przedłużyć dzierżawę czy nie? Grunt w Jaworniku Polskim dzierżawi od 2008 r. jeden przedsiębiorca. Kolejna uchwała została przygotowana dlatego, że po pierwsze, okres dzierżawy już minął w maju br., a po drugie, działka została podzielona i zyskała nowy numer. Sprawa wydawała się nie być skomplikowana. Radny Dariusz Łapa zastanawiał się jednak, dlaczego przedłużać dzierżawę bez przetargu, skoro mogą być inni zainteresowani. Mieszkańców wsi ponoć ta konkretna dzierżawa mocno kole w oczy. Radny wytknął, że najemca jest potomkiem byłej urzędniczki, która zajmowała w gminie wysokie stanowisko, a dzierżawa jest za przysłowiowe grosze, podczas gdy nieco dalej najemcy mają inne stawki.

Mieszkańcy mówią o tym, nie rozumieją specjalnego traktowania kogoś, kto jest nierzetelny, zalega z czynszem i gdzie sprawy otarły się nawet o sąd – argumentował D. Łapa.  

Ta pani nie funkcjonuje w polityce od 20 lat, więc niepotrzebnie w politykę wchodzimy. Mieliśmy rzeczywiście problemy ze ściąganiem czynszu. Przedłużając dzierżawę, chcemy doprowadzić temat z przedsiębiorcą do końca – odparł starosta Zbigniew Kiszka.

   Najemca nieruchomości jest zobowiązany swoimi umowami, dlatego zależy mu na kontynuacji dzierżawy na kolejne trzy lata, a Zarząd Powiatu uznał za właściwe tę przedłużyć.

Stawki czynszu wbrew ustaleniom radnego D. Łapy, okazują się nie być „groszowe”, bo o wiele niższe oferują inne podmioty. A czy warto bić się o 16 arów w super lokalizacji? Radny Piotr Kaweński, jednocześnie skarbnik w UG w Jaworniku Polskim przekonywał, że atrakcyjnych, niezabudowanych gruntów w Jaworniku nie brakuje. Brak jedynie chętnych i odważnych do tej dzierżawy.

Biznes trzeba chronić, ale dziadów trzeba gonić – podkreślił raz jeszcze swoje zdanie radny D. Łapa, prosząc dodatkowo o wykaz wpływów z dzierżawy przedmiotowej nieruchomości.

   Czy szukanie powiązań rodzinnych to w tym wypadku dobre rozwiązanie? Babcia najemcy w polityce od dawna „nie siedzi”. Trop chybiony, ale ludzie mają to w głowach, więc gadają. Dzierżawca płaci jak chce, ale dochody jednak wpływają. Też fakt. W grunt zainwestował, postawił halę, wszak może rozebrać. Trzy lata. Może warto dać przedsiębiorcy szansę na zamknięcie swoich spraw? Pomóc, nie zaszkodzić. I wilk będzie syty i owca cała.

Większość radnych przychyliła się do projektu uchwały i zagłosowała za dalszą dzierżawą.

Komentarze
Popularne