Seniorzy mają tu jak w domu

Autor: 03.08.2018 Nr: 31/2018
Seniorzy nie będą tutaj narzekać na nudę. Projekt będzie realizowany przez 19 miesięcy.
Seniorzy nie będą tutaj narzekać na nudę. Projekt będzie realizowany przez 19 miesięcy.

Dzienny Dom Opieki w Gniewczynie Łańcuckiej otworzył się na seniorów. Oficjalne spotkanie inaugurujące projekt „Jak w domu” przygotowany przez Urząd Gminy Tryńcza i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, miało miejsce w czwartek, 26 lipca.

Pięć dni w tygodniu, osiem godzin dziennie. Seniorzy z gminy Tryńcza po raz pierwszy mają szansę uczestnictwa w projekcie, który zapewni im dzienną opiekę, ale i aktywizację. Integracyjne spotkania tematyczne, zajęcia terapeutyczne, do tego zajęcia z rehabilitantem i wsparcie psychologa.

Seniorzy będą się również spotykać z prawnikiem, lekarzem i innymi specjalistami z zakresu medycyny czy policjantem. Przeprowadzimy m.in. warsztaty, jak nie dać okraść się metodą na wnuczka – wymienia Karolina Ziółkowska, kierownik GOPS w Tryńczy.

To tylko niektóre z oferowanych usług dla seniorów powyżej 60 roku życia. Specjalnie przystosowane sale zostały wyposażone w sprzęt rehabilitacyjny, rowerki, bieżnię, specjalne łóżko, matę i wiele innych. Choć projekt skierowany jest do grupy 15 seniorów, dom jest otwarty dla każdego. Opiekę nad seniorami będą sprawować opiekunki Zofia Niemiec i Magdaleny Duży, rehabilitant Maciej Żyłka i psycholog Zofia Król.

   Domu dziennej opieki funkcjonuje od 2 lipca, ale oficjalne jego otwarcie odbyło się 26 lipca, w obecności wójta Ryszarda Jędrucha, sekretarz Magdaleny Rachwał, pracowników GOPS i seniorów.

To pierwszy tego rodzaju projekt realizowany w naszej gminie, skierowany do osób starszych – mówił R. Jędruch, wójt gminy Tryńcza. – Cieszę się, że choć w taki sposób możemy umilić seniorom jesień życia. Co więcej, chcemy, aby takich miejsc było więcej. W Wólce Małkowej przystosowujemy budynek gminny na Dom Bożego Miłosierdzia dla osób starszych, który będzie funkcjonował całodobowo od jesieni do wiosny. Miejsce w nim znajdzie 9 osób.

   Koszt projektu „Jak w domu” to przeszło 800 tys. zł, z czego kwotę 780 tys. zł Gmina i GOPS pozyskały w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Komentarze
Popularne