„Powstała by żyć” do końca sierpnia na rynku

Autor: Erka 10.08.2018 Nr: 32/2018
Pierwszy widz niepodległościowej wystawy już w czasie jej otwarcia sprawdzał działanie modelu z granicami Polski.
Pierwszy widz niepodległościowej wystawy już w czasie jej otwarcia sprawdzał działanie modelu z granicami Polski.

Na jarosławskim rynku można obejrzeć przestrzenną wystawę przygotowaną przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. Ekspozycja była prezentowana na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie oraz w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie. Jarosław jest trzecim miastem w Polsce goszczącym niepodległościową wystawę.

- Zachęcamy do rodzinnego zwiedzania ciekawie zaaranżowanej ekspozycji z archiwalnymi zdjęciami, plakatami i mapami, którym towarzyszą cytaty z wypowiedzi uczestników ówczesnych wydarzeń, m.in. Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego (Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia) i premiera Wincentego Witosa - zapraszają organizatorzy. Ekspozycja jest częścią wydarzeń organizowanych w ramach jarosławskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

 

Część mieszkańców zwraca uwagę, że ciekawą ekspozycję zlokalizowano w nie najtrafniejszym miejscu. Zajmuje część rynku od strony studni. By ją ustawić konieczne było usunięcie słupków odgraniczających ulicę od rynkowego placu oraz odgrodzenie jej z wykorzystaniem biało czerwonych pachołków i taśmy kojarzonej z robotami budowlanymi. - Nie bardzo się to komponuje - mówił mężczyzna przyglądający się planszom. - Znacznie lepiej prezentowałaby się na trawniku placu Św. Michała - dodawał. 

Komentarze
Popularne