Nowoczesne oblicze szpitala

Autor: Erka 10.08.2018 Nr: 32/2018
Przecięcie wstęgi zakończyło przebudowę wartą ponad 21 mln zł.
Przecięcie wstęgi zakończyło przebudowę wartą ponad 21 mln zł.

Już na przełomie sierpnia i września kobiety w tym przyszłe matki, noworodki i skierowani na operację pacjenci będą korzystać z nowych oddziałów neonatologii, położnictwa i ginekologii. Ruszy też nowocześnie wyposażony blok operacyjny. Pomieszczenia już zostały oddane do użytku. Trwa dosprzętowienie. Jak zapewnia Stanisław Krasny, dyrektor Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu doposażenie powinno zakończyć się w tym miesiącu. Zaraz po nim zostaną uruchomione oddziały.

 Przeszedł koniec na narzekania szczególnie dotyczące warunków w jakich przebywały matki czekające na rozwiązanie i tuż po porodzie. Nowe sale dla przenoszonych trzech oddziałów są małe, przytulne i wyposażone w łazienki. Dzięki staraniom władz powiatu jarosławskiego, który jest organem prowadzącym COM szpital wchodzi w XXI wiek, a wyposażenia i warunków w nowo otwieranych częściach może mu pozazdrościć większość powiatowych szpitali w Polsce. Wysokiej klasy wyposażenie, na uzupełnienie którego przeznaczono około 5 mln zł, uzupełnia pozytywna atmosfera stworzona przez odpowiednie aranżacje wnętrz, uspokajające barwy i kolorowe kompozycje na ścianach.

 

Nowe pomieszczenia otwarto oficjalnie 1 sierpnia. Poświecił je abp Adam Szal, metropolita przemyski, a wspólnie z nim obejrzeli przedstawiciele lokalnych władz oraz organizacji i instytucji. Byli też reprezentanci parlamentu oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego i Wojewody. Drzwi były otwarte dla wszystkich, a gospodarzem uroczystego otwarcia był dyrektor szpitala St. Krasny wspólnie z Tadeuszem Chrzanem, starosta jarosławskim. Po obiekcie oprowadzali także szefowie firmy, która przebudowę wykonała.

 

Przebudowa za 21 milionów zł

   Modernizacja nieużywanego od lat budynku kosztowała ponad 21 mln zł. W jej wyniku powstał zupełnie nowy, czterokondygnacyjny blok o powierzchni ponad 3,2 tys. m². Na parterze usytuowano centralną sterylizatornię, aptekę szpitalną oraz pomieszczenia techniczne. Na pierwszym piętrze jest część ginekologiczna oddziału ginekologiczno-położniczego z 24 łóżkami w salach jedno- lub dwułóżkowych z pełnymi węzłami sanitarnymi. Na drugim piętrze mieści się część położnicza oddziału ginekologiczno-położniczego i oddział neonatologiczny oraz 2 sale porodowe z 3 łóżkami porodowymi. Na trzecim piętrze  usytuowany został blok operacyjny z 4 salami operacyjnymi.

   Nad budynkiem zlokalizowane jest lądowisko dla śmigłowców lotniczego pogotowia ratunkowego, które będzie mogło przyjmować transporty całodobowo. Przygotowanie lotniska to już dostosowanie szpitala do utworzenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ta inwestycja niebawem się rozpocznie.  Przebudowany budynek jest połączony z resztą szpitala. - Konsekwentnie realizujemy gruntowne zmiany w jarosławskim szpitalu. Wymaga to potężnych środków finansowych, ale dzięki ciężkiej pracy zarówno dyrekcji szpitala, jak i władz powiatu, pieniądze, o jakich mogliśmy tylko marzyć w poprzednich kadencjach, teraz są zabezpieczone. Mam wyjątkową satysfakcję, że poprawia się infrastruktura naszego szpitala, chociaż okupione jest to dużym wysiłkiem finansowym powiatu. Jestem przekonany, że w ślad za tym będzie rosła także jakość świadczonych usług, tym bardziej, że już są pierwsze symptomy tych zmian, z czego się bardzo cieszę. Oby tak dalej. Serdeczne podziękowania przy tej okazji należą się Radzie Powiatu Jarosławskiego, Marszałkowi i Zarządowi Województwa Podkarpackiego oraz Wojewodzie Podkarpackiemu – podsumowywał inwestycję starosta jarosławski T. Chrzan.

 

Ruszają kolejne inwestycje

Oddane pomieszczenia to tylko część planowanych inwestycji w COM. Niedługo rozpocznie się przebudowa pomieszczeń na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Lądowisko już jest pozostaje tylko dostosować  cześć szpitalnego budynku zajmowanego jeszcze przez przygotowywane do przeniesienia oddziały. Całkowita wartość projektu to 8,65 mln złotych. Inwestycja będzie możliwa do realizacji  dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w wysokości 7,35 mln zł. W planach są kolejne termomodernizacje oraz rozbudowa systemu zapasowego zasilania energetycznego z wymiana agregatu prądotwórczego na 1000 KW. Kwestią najbliższych lat jest budowa nowej przyszpitalnej przychodni specjalistycznej. Końcowym etapem dostosowania szpitala do nowoczesnych wymogów będzie budowa szpitalnej kuchnia oraz parkingów. Wszystko ma się zamknąć do 2020 r.

 

Jak zmieniał się szpital

·         Uchwała Rady Miejskiej o wybudowaniu szpitala została jednogłośnie przyjęta 24 lutego 1898 roku.

·         W 1902 roku oddano do użytku publiczny, powszechny szpital liczący 100 łóżek.

·         W latach 1910-1918 w szpitalu zwiększono liczbę łóżek do 130. 1 maja 1932 roku uruchomiono w szpitalu pracownię rentgenowską.

·         Po wojnie szpital rozbudowano i zwiększono liczbę łóżek do 280. W 1946 szpitalowi nadano rangę Szpitala Powiatowego.

·         W 1977 roku oddano do użytku nowy pawilon dla potrzeb oddziału wewnętrznego.

·         W 1985 roku wybudowany został oddział obserwacyjno-zakaźny.

·         Od 1999 roku Zakład Opieki Zdrowotnej przekształcił się w Centrum Opieki Medycznej, którego organem założycielskim jest Rada Powiatu Jarosławskiego.

 ·         Pod koniec kadencji 2006-2010 powstała Koncepcja Architektoniczno – Przestrzenna zakładająca rozwój i modernizację szpitala. Do jej realizacji w latach kolejnej kadencji niestety nie doszło.

 ·        2018 rok - po raz pierwszy od ponad 30 lat zrealizowano tak dużą inwestycję, jaką jest rozbudowa, przebudowa i nadbudowa budynku wielofunkcyjnego dla potrzeb bloku operacyjnego, oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego w celu poprawy dostępności usług medycznych, o wartości przekraczającej 21 mln złotych.

 

Komentarze
Popularne