Organy jarosławskiej kolegiaty odzyskały blask

Autor: Erka 10.08.2018 Nr: 32/2018
Abp Adam Szal w towarzystwie ks. Mariana Bocho, proboszcza parafii pw. Bożego Ciała poświęcił odnowione organy.
Abp Adam Szal w towarzystwie ks. Mariana Bocho, proboszcza parafii pw. Bożego Ciała poświęcił odnowione organy.
Fot. UM Jarosławia

Organowy koncert w wykonaniu Arkadiusza Popławskiego, światowej sławy organisty i mistrza improwizacji związanego z katedrą we Fromborku podsumował trzyletnie prace związane z renowacją organów jarosławskiej kolegiaty. Odnowiony instrument poświęcił abp Adam Szal, metropolita przemyski.

- Muzyczna improwizacja Arkadiusza Popławskiego pokazała możliwości instrumentu, charakterem nawiązującego do okresu romantyzmu. Jednak zaprezentowane utwory pochodziły nie tylko z tej epoki, ale też z epok wcześniejszych - renesansu i baroku - ocenia Konrad Sawiński z biura promocji powiatu jarosławskiego.

   32-głosowy instrument zainstalowany w świątyni w 1943 r. zabrzmiał po dłuższej przerwie podczas inauguracyjnego koncertu zorganizowanego w czasie trwających od 1 do 5 sierpnia Dni Maryjnych. A. Popławski wystąpił w ramach cyklu „Starosta jarosławski zaprasza”. Święto parafii pw. Bożego Ciała przypadające w czwartą rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin wzbogacił także drugi koncert organowy. W piątek, 3 sierpnia, dzień po koncercie inauguracyjnym zagrał organista Michał Daleszczyk. Koncert w ramach cyklu "Burmistrz zaprasza" poświęcony był pamięci ks. Wojciecha Lewkowicza i zmarłych czcicieli Matki Bożej Śnieżnej.

Komentarze
Popularne