Stoły uginały się od swojskiego jadła

Autor: 10.08.2018 Nr: 32/2018
Starosta wraz z gospodyniami częstował chlebem wszystkich uczestników święta.
Starosta wraz z gospodyniami częstował chlebem wszystkich uczestników święta.

Sierpień to tradycyjnie miesiąc obrzędów dożynkowych i wdzięczności za zebrane plony. Rolnicy z powiatu przeworskiego w niedzielę, 5 sierpnia dziękowali za to, że na przednówku chleba nikomu nie zabrakło.  Tradycyjne Święto Chleba w przeworskim parku odbyło się już po raz dwunasty.

Świeży, chrupiący, z rumianą skórką. Żytni, pszenny, z ziarnami...Długo by wyliczać. Zapach chleba unosił się daleko poza bramy parku. Na suto zastawionych stołach królowały również inne wypieki – chałki, drożdżówki, rogale, pączki czy ciasta. Zwiastowały wielkie święto.

   Świętowanie rozpoczęła msza św. dziękczynna w bazylice pw. Ducha Świętego, po której korowód kół gospodyń z powiatu przeworskiego przeszedł z poświęconymi przez proboszcza ks. Tadeusza Gramatykę bochnami do parku. Tutaj część chlebową przygotowało KGW z Pigan. Gospodynie na czele z przewodniczącą Powiatowej Rady KGW Zofią Kalamarz przekazały chleb staroście przeworskiemu Zbigniewowi Kiszce i zaproszonym gościom. Starosta samodzielnie pokroił ofiarowany mu bochen i dzielił się nim z mieszkańcami. W przemówieniu podziękował rolnikom za trud pracy na roli, dzięki której chleb codziennie gości na każdym polskim stole.

   W części artystycznej wystąpili: Kapela „Znad Sanu”, „Studzieńczanki” ze Studziana, Zespół Piosenki Biesiadnej „Jagiellanie” z Jagiełły, „Piganeczki”, Kapela Ludowa „Dynowianie”, zespół Stacja P oraz gwiazda muzyki disco polo Top One. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych.

  Organizatorami imprezy byli: Starosta Przeworski i Koła Gospodyń Wiejskich.

Komentarze
Popularne