Sanoczanka świętowała

Autor: ts 10.08.2018 Nr: 32/2018
Sanoczanka świętowała

PIŁKA NOŻNA: Ludowy Klub Sportowy ze Świętego ma już 70 lat. Uroczystości okrągłego jubileuszu odbywały się wspólnie z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.


Obchody rozpoczęto koncelebrowaną przez proboszcza ks. Lesława Kubickiego i ks. Dawida Kowalczyka Mszą św. w intencji ojczyzny oraz założycieli, zawodników i działaczy klubu. Następnie pod pomnikiem Jana Pawła II przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych i sołeckich złożyli wiązanki kwiatów. Tutaj okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta powiatu jarosławskiego – Tadeusz Chrzan, nawiązując w nim głównie do patriotycznego zrywu Polaków w roku 1918, którego konsekwencją była odzyskana po 123 latach niewoli niepodległość. Dalsza część imprezy odbywała się już na stadionie. Prowadzący ją, Krzysztof Mazur, przedstawił okoliczności powstania LKS „Sanoczanka” i 70-letnią historię jego istnienia. Przypomniał pierwsze sylwetki w większości nieżyjących już założycieli Klubu, wymienił nazwiska kolejnych prezesów, a następnie omówił osiągnięcia sekcji piłkarskiej „Sanoczanki”, m. in. czołowe miejsca w tabeli rozgrywek drużyny seniorów występującej nieprzerwanie od 2014 r. w klasie okręgowej, awans juniorów starszych „Sanoczanki” do II ligi podkarpackiej juniorów w sezonie 2015/16, stworzenie bazy szkoleniowej w ramach sekcji młodzików, w której trenują zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Wójt gminy Radymno – Bogdan Szylar, złożył działaczom „Sanoczanki” życzenia, a doceniając wkład prac społecznych działaczy w utrzymanie i unowocześnienie bazy Klubu, zobowiązał się do finansowego wsparcia krzewienia kultury fizycznej w Świętem co najmniej na dotychczasowym poziomie. Następnie zasłużeni sportowcy, działacze i sponsorzy zostali odznaczeni brązowymi, srebrnymi oraz złotymi odznakami OZPN w Jarosławiu i PZPN w Rzeszowie. Honorową odznaką wyróżniono wieloletniego działacza i prezesa Klubu, Bronisława Soję. Po części oficjalnej nastąpiła część sportowa. Najpierw odbył się mecz młodzików pomiędzy drużynami Świętego i Sośnicy zakończony zwycięstwem gości. Następnie rozegrano turniej upamiętniający Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości o Puchar Wójta Gminy Radymno z udziałem zespołów z Ostrowa, Skołoszowa, Sośnicy i Świętego. Po rozlosowaniu par w pierwszym meczu Ostrów wygrał z Sośnicą 4:1, a Skołoszów po zaciętej walce pokonał Święte 1:0. W finale drużyna ze Skołoszowa zwyciężyła „Łęk” Ostrów 2:0 i tym samym zdobyła Puchar. O trzecim miejscu zadecydowały z kolei rzuty karne. Lepsza okazała się Sośnica w stosunku 5:3. Puchar oraz pamiątkowe piłki dla każdej z drużyn wręczył wójt Bogdan Szylar. Trzecim elementem uroczystości była cześć rozgrywkowa, na która złożyły się: piknik rodzinny, dyskoteka dla dzieci i młodzieży oraz zabawa taneczna trwająca do późnych godzin nocnych.

 

Jeden z najstarszych gminy…

LKS Sanoczanka jest jednym z najstarszych klubów sportowych na terenie gminy Radymno. Jego powstanie datuje na 1947 rok, kiedy to ludność przesiedlona z dawnych ziem polskich, obecnie znajdujących się za wschodnią granicą, osiedliła się we wsi Święte. Jej mieszkańcy pochodzili z kilkunastu miejscowości na wschodzie. Aby zintegrować mieszkańców Świętego, a szczególnie młodzież, grupa osób: Władysław Dubik, Leon Szymański, Piotr Lechociński, Władysław Białowąs, Tadeusz Kubik, Tadeusz Marciak i Władysław Szczurek - wspierana przez ówczesnego księdza Aurelego, zawiązała Ludowy Zespół Sportowy. Pierwsze rozgrywki prowadzone były na własnym terenie, a w późniejszym czasie drużyna wyjeżdżała na mecze do innych miejscowości takich jak: Zabłotce, Zamojsce, Skołoszów, Kaszyce, Ostrów. Na początku lat 50-tych. LZS został zgłoszony do piłkarskich rozgrywek w klasie „W”. W latach 1955-1957, drużyna ze Świętego walczyła o wejście do klasy „C" a następnie do klasy „B", rozgrywając baraże między innymi z klubami: LZS Nehrybka, LZS Cieszacin, LZS Kańczuga. W zespole grali wówczas: Piotr Muszak, Jan Derba, Michał Petrasz, Stanisław Sebastianka, Mieczysław Olewiński, Edward Białowąs, Andrzej Czerwiński, Jan Muszak, Edward Soja, Eugeniusz Wanio, Czesław Nowosiadły, Julian Kopeć, Zygmunt Jaworski. W roku 1959 piłkarze ze Świętego awansowali do klasy „B" i rywalizowali z LZS Dynów, Polonią II Przemyśl, Polną II Przemyśl, Czuwajem II Przemyśl, Przemyślanką Przemyśl, Błyskawicą Przemyśl, Gwardią Przemyśl, LZS Żurawica, Pogonią Lubaczów, LZS Oleszyce, Rz.K.S. Jarosław. Działalność Zarządu LZS w Świętem nie skupiała się tylko na drużynie seniorów. Prowadzono też prace z młodzieżą, która uczestniczyła w rozgrywkach podokręgu przemyskiego grając między innymi z Pogonią Lubaczów, LZS Ostrów, Orłem Przeworsk, LZS Dynów, JKS-em II Jarosław. Najlepszym okresem dla Klubu były lata, 1997 - 2001 kiedy piłkarze rywalizowali w klasie „A", V lidze  nawet VI lidze. W 1990 roku Sanoczanka Święte zdobyła „Puchar Solidarności” ówczesnego województwa przemyskiego pokonując takie drużyny jak: MKS Kańczuga, Bizon Medyka, Piast Tuczempy i MKS Morawsko. Obecnie piłkarze ze Świętego grają w V lidze. 

Komentarze