Gminne święto plonów w Jankowicach

Autor: TP 24.08.2018 Nr: 34/2018
Gminne święto plonów w Jankowicach

Tegoroczne dożynki Gminy Chłopice odbyły się w niedzielę, 19 sierpnia w miejscowości Jankowice. Poza tradycyjnymi obrzędami i prezentacją dożynkowych wieńców, podczas imprezy odbył się turniej sołectw, w którym przedstawiciele poszczególnych miejscowości mogli sprawdzić się w różnorodnych konkurencjach.

Dożynki to czas podziękowania za plon oraz ciężką i trudną pracę rolnika. O tym, jak jest ona ważna dla nas wszystkich przypominał Andrzej Czyż, wójt Gminy Chłopice, dziękując rolnikom mieszkającym na terenie gminy za poświęcenie i dbałość o najwyższą jakość produkowanej przez nich żywności. Wójt przyjął z rąk starostów dożynek Małgorzaty Maga i Zbigniewa Siwonia symboliczny bochen chleba, który zobowiązał się dzielić równo między wszystkie miejscowości.

   Część obrzędową poprzedziła Msza św. dziękczynna odprawiona przez ks. Krzysztofa Filipka w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Jankowicach. Chmilię wygłosił ks. Jacek Książek, proboszcz parafii w Jankowicach.

   Po nabożeństwie zebrani prowadzeni przez Orkiestrę Dętą udali się na stadion sportowy, gdzie nastąpiło przywitanie gości oraz prezentacja wieńców dożynkowych i przyśpiewek.

   Kolejną atrakcją dożynek był turniej sołectw, w którym zwyciężyli reprezentanci Chłopic.

   Na scenie imprezy zaprezentowali się m.in.: Zespół Tańca Ludowego Jarosławiaki oraz zespół taneczny Free Style Stowarzyszenia Em-Art.

   Wśród gości uczestniczących w dożynkach znaleźli się m.in.: Mieczysław Golba, senator RP; Anna Huk, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego; Andrzej Homa, dyrektor biura senatora M. Golby; Andrzej Ćwierz, w imieniu Starosty Powiatu Jarosławskiego; radni Rady Gminy Chłopice, przedstawiciele Urzędu Gminy, sołtysi oraz mieszkańcy i rolnicy.

Komentarze
Popularne
Komentowane