Dożynkowy korowód Gminy Przeworsk

Autor: TP 24.08.2018 Nr: 34/2018
Dożynkowy korowód Gminy Przeworsk

Obrząd podziękowania za plon to coroczna tradycja, którą kultywuje również Gmina Przeworsk. Tegoroczne uroczystości odbyły się w niedzielę, 19 sierpnia w Urzejowicach, gdzie zebrali się przedstawiciele władz oraz mieszkańcy i rolnicy.

Uroczystości dożynkowe w Urzejowicach rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. Mikołaja Biskupa, którą odprawili: ks. prałat Stanisław Szałankiewicz oraz ks. Antoni Łyko proboszcz parafii. Następnie zebrani barwnym korowodem przemaszerowali na stadion sportowy, gdzie odbyła sie część obrzędowa.

   Starostowie dożynek Marta Pieniążek oraz Janusz Sikora przekazali bochen chleba na ręce wójta Daniela Krawca, który dziękował rolnikom za ich pełną poświęceń pracę, z której plonów wszyscy korzystamy.
   Po obrzędzie dożynkowym i prezentacji przygotowanych przez poszczególne sołectwa wieńców, na scenie dożynkowej zobaczyć można było liczne występy. Swoje talenty zaprezentowały m.in.: Szkoła Tańca Towarzyskiego „System Dance” z Przeworska; Zespół Śpiewaczy „Grzęszczanie” z Grzęski; Przeworska Kapela Podwórkowa „BEKA”; Zespół Tańca Ludowego w Urzejowicach; Zespół Śpiewaczy „Cantus” z Gorliczyny; Zespół Śpiewaczy „Studzienczanki” ze Studziana oraz Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Sigma Dance w Hyżnem.

   W związku z przypadającą w bieżącm roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości wystąpił Samodzielny Oddział Chorągwi hetmana Jana Karola Chodkiewicza Ziemi Jarosławskiej, a grupa kosynierów z Ujeznej strzelał na wiwat z armaty.

   Wieczorem zebrani bawić się mogli przy występie gwiazdy wieczoru Markusa P.

Komentarze
Popularne
Komentowane