Święto plonów w gminie Tryńcza

Autor: TP 24.08.2018 Nr: 34/2018
Podziękowania od gospodarzy gminy jako wyraz szacunku dla rolniczego trudu.
Podziękowania od gospodarzy gminy jako wyraz szacunku dla rolniczego trudu.

W tym roku gospodarze z gminy Tryńcza świętowali zakończenie żniw w Gniewczynie Łańcuckiej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w miejscowym kościele. Po eucharystii uczestnicy przeszli na kompleks sportowy, by tradycyjnie dziękować za plony.

- Orszak prowadzony przez mażoretki i Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Tryńczy z wieńcami z sołectw gminy oraz starostami dożynek, wójtem i radnymi, sołtysami oraz gośćmi i rolnikami maszerował do kościoła parafialnego w Gniewczynie Łańcuckiej, gospodarza tegorocznych Dożynek Gminy Tryńcza. Pachniało żniwami i świeżym chlebem. Uwagę zwracały wieńce i uczestnicy uroczystości w ludowych strojach. Było to święto całej gminy - relacjonuje jeden z uczestników.

  Po Mszy św. uczestnicy zebrali się na kompleksie sportowym. Tam Danuta i Edward Mucha z Gniewczyny Łańcuckiej, starostowie tegorocznych dożynek przekazali chleb upieczony ze świeżo zebranych ziaren Ryszardowi Jędruchowi, wójtowi gminy Tryńcza. Gospodarz gminy przyjmując chleb jako symbol udanych plonów dziękował starostom i społeczności wsi za przygotowanie dożynek. Podobne słowa skierował do wszystkich mieszkańców, a wieńczarkom przekazał słodkie upominki doceniając ich trud i kunszt przy tworzeniu dożynkowych wieńców.

   By tradycji stało się zadość rolnicy z Gniewczyny zaprezentowali tradycyjne młócenie zboża. Świętu towarzyszyły występy zespołów ludowych, a jego rodzinny charakter podkreślały atrakcje dla każdego. Nie zabrakło stoisk z tradycyjnym jadłem oraz dobrej zabawy. Zaprezentowały się też miejscowe Koła Gospodyń Wiejskich oraz przedstawiciele instytucji współdziałających z rolnikami m.in. TUW o/Jarosław, ARiMR o/Przeworsk, Ośrodek Doradztwa Rolniczego o/Przeworsk oraz KRUS.

Komentarze
Popularne
Komentowane