W sobotę poświęcenie monumentalnego krzyża

Autor: erka 07.09.2018 Nr: 36/2018 3
W sobotę poświęcenie monumentalnego krzyża

Już niedługo na wzgórzu położonym na obrzeżu Tuligłów stanie potężny stalowy krzyż wysoki na 25 metrów. Obok 32 metrowy maszt z polską flagą. Podstawą będzie betonowy blok. Razem stworzą pomnik w 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uroczyste odsłonięcie i poświecenie w najbliższą sobotę o godz. 10.

Z miejsca, w którym budowla powstaje roztacza się szeroki widok w stronę Jarosławia, Przemyśla i dalej na wschód. - Niech Orlęta Przemyskie i Lwowskie zobaczą, że o nich pamiętamy - mówi michalita ks. Mariusz Marciniec, kustosz sanktuarium Niepokalanej Matki Dobrej Nadziei w Tuligłowach.

   W środę, półtora tygodnia przed odsłonięciem trwały jeszcze prace. Krzyż i maszt czekały na dźwig na tyle duży, by je podnieść i umocować na podstawach. Patrząc na leżące elementy widać było ich znaczne rozmiary. Gdy staną zmieni się perspektywa. Nadal będą częścią monumentalnego pomnika, ale zyskają na smukłości.

   Budowla kosztowała 200 tys. zł. Powstała dzięki zaangażowaniu księdza i mieszkańców, a szczególnie pochodzącego z Tuligłów Stanisława Ciuby. - Dzięki jego staraniom uzyskaliśmy dotację z Fundacji PGE S.A. Wsparło nas Stowarzyszenie Rozwoju Tuligłów, które w sumie jest inwestorem pomnika. To dzieło wielu ludzi - mówi ks. M. Marciniec. - Niech przypomina ważne dla Ojczyzny daty, a przy wsparciu patronki naszego sanktuarium niech niesie nadzieję na przyszłość - podsumowuje proboszcz.

   Na frontowej ścianie cokołu, na wykonanie którego zużyto około 200 m³ betonu będzie umieszczony napis "Chrzest daje Moc Zmartwychwstania. W 100-tną rocznicę Odzyskania Nieodległości wdzięczni Bogu i Bohaterom Narodowym".

   Monument upamiętniający tak ważną dla Polski rocznicę zostanie uroczyście odsłonięty w sobotę, 8 września. Poświęcenia dokona metropolita przemyski abp Adam Szal. Będzie też przewodniczył mszy św. odpustowej, którą zaplanowano o godz. 12 w tuligłowskim sanktuarium.

   - W przyszłości chcemy uzupełnić to miejsce o ścieżkę edukacyjną pokazującą losy ludzi związanych z Podkarpaciem, którzy o wolną Polskę walczyli - planuje ks. kustosz. - To miejsce może być hołdem złożonym naszym bohaterom wśród nich tym, którzy spoczywają w bezimiennych mogiłach, w miejscach kaźni. Miejscem pamięci i nadziei - dopowiada wicestarosta jarosławski Józef Szkoła, sprawdzający razem z księdzem postęp prac. W planie jest zgromadzenie prochów z pól bitew, w których walczyli polscy żołnierze.   

Komentarze
Popularne