Na całym świecie czytano „Przedwiośnie”

Autor: ek 14.09.2018 Nr: 37/2018
Na całym świecie czytano „Przedwiośnie”

Już po raz kolejny zarówno mieszkańcy powiatu jarosławskiego, jak i przeworskiego wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, która od lat odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości odczytane zostały fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

W Jarosławiu wspólne czytanie po raz pierwszy odbyło się na świeżym powietrzu w sercu miasta. Interpretację wybranych fragmentów powieści Stefana Żeromskiego, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy zaprezentowali przedstawiciele władz miasta i powiatu, aktorzy teatru Baccalaureus, teatru „Kąt”, uczniowie, czytelnicy biblioteki oraz mieszkańcy miasta. Po wysłuchaniu kilku fragmentów książki, krótki program słowno- muzyczny zaprezentowali  uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarosławiu, której od lat patronuje autor „Przedwiośnia”. Tego dnia wspólne czytanie odbyło się również w Chłopicach i Pruchniku.

   Na placu przed przeworskim ratuszem wybrzmiały nie tylko fragmenty „Przedwiośnia”, ale i wiersze patriotyczne z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Czytali przedstawiciele duchowieństwa, służby zdrowia, artyści, rzemieślnicy, pracownicy jednostek miejskich i powiatowych, aktorzy teatru „U Julka” oraz czytelnicy biblioteki. Na zabranych ze sobą egzemplarzach „Przedwiośnia” czytelnicy mogli uzyskać okolicznościową pieczęć.

   W Zarzeczu do czytania zasiedli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, członkinie DKK, aktorzy Parafialnej Grupy Teatralnej, uczniowie Publicznego Gimnazjum w Zarzeczu oraz mieszkańcy i sympatycy Gminy Zarzecze. Wydarzenie wzbogacił występ chóru parafialnego. W finale uczniowie z Zarzecza zatańczyli przeworski regionalny taniec ludowy.

   Z kolei w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Tryńczy fragmenty „Przedwiośnia” przeczytali uczniowie, nauczyciele, lokalni poeci oraz mieszkańcy gminy.

Komentarze
Popularne