Zapomniany pomnik

Kto zna historię tego pomnika?
Kto zna historię tego pomnika?

Przy drodze pomiędzy Heluszem i Wolą Węgierską, pod wielkim bukiem i drewnianym pochylonym ze starości krzyżem stoi kamienny pomnik. Ukryty w leśnej gęstwinie. Nikt go nie zna, i nikt o nim nic nie wie.

W niedzielę 12 sierpnia, Rowerowa Grupa Eksploracyjna - jedna z inicjatyw Jarosławskiej Sekcji Rowerowej odwiedziła Helusz, aby zbadać tajemniczy pomnik z 1915 r..

   Na trop tego obiektu naprowadził nas nasz kolega - Dawid Jasiłek, mieszkaniec Helusza. Nasz przewodnik pokazał nam  najpierw okoliczne kapliczki, cmentarz choleryczny i Dom Rekolekcyjny, na koniec pozostawiając główny cel naszej wyprawy.

Na leśnym pomniku można odczytać że jest to pamiątka wojny 1915 r.  Z mocno już naznaczonych czasem, pisanych cyrylicą napisów wyłania się  słowo "Hospodi". Reszta jest nieczytelna, uszkodzona jakby od postrzału. W górnej części pomnika znajduje się kwadratowy otwór, w którym zapewne osadzony był pierwotnie krzyż. Po powrocie z tej wyprawy, próbowaliśmy odnaleźć jakieś informacje o tym obiekcie w przewodnikach turystycznych i opracowaniach dotyczących Helusza i okolic. Daremnie. I to właśnie jest w tym pomniku wyjątkowe.

Dlatego zwracamy się z prośbą o kontakt do osób mogących posiadać jakiekolwiek informacje o tym pomniku. Może ktoś dysponuje starymi fotografiami lub mapami? Dlaczego stoi akurat w tym miejscu? Czy dawniej był częścią jakichś zabudowań? Może ktoś rzuci trochę światła na ten wyjątkowy obiekt. Prosimy o kontakt na jsr170@interia.com

 

Relacja Leszka Lutego z Jarosławskiej Sekcji Rowerowej

 

Komentarze
Popularne
Komentowane