Gigantyczny krzyż symbolem wiary przodków

Autor: bp 14.09.2018 Nr: 37/2018 5
Potężny krzyż i maszt wznoszą się nad Tuligłowami.
Potężny krzyż i maszt wznoszą się nad Tuligłowami.
Fot. powiat jarosławski

Tłumy ludzi zebrały się w sobotę, 8 września na odsłonięciu 25 metrowego krzyża i 32 metrowego masztu flagowego stanowiących razem z podstawą w kształcie kielicha i chrzcielnicy monumentalny pomnik z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Budowla stoi na wzgórzu w Tuligłowach. Widoczny z daleka krzyż jest wyższy od ustawionego na Giewoncie.

Budowla kosztowała 200 tys. zł. Powstała dzięki zaangażowaniu księdza Mariusza Marcińca, kustosza Sanktuarium Niepokalanej Matki Dobrej Nadziei w Tuligłowach i mieszkańców, a szczególnie pochodzącego z Tuligłów Stanisława Ciuby. Na frontowej ścianie cokołu umieszczony jest napis "Chrzest daje Moc Zmartwychwstania. W 100-tną rocznicę Odzyskania Nieodległości wdzięczni Bogu i Bohaterom Narodowym".

   W sobotę monument będący symbolem bohaterskiej walki o niepodległość i obrazujący przywiązanie do wiary został poświęcony został przez metropolitę przemyskiego abp Adama Szala. W uroczystości wziął udział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, przewodniczący komitetu honorowego budowy pomnika.  "Wielkość tego górującego nad okolicą pomnika symbolizuje moc wiary naszych przodków. Niezłomną ufność, że Ten, co Polskę przez tak liczne wieki otaczał blaskiem potęgi i chwały raczy przywrócić nam wolną Ojczyznę"- pisał do zgromadzonych na uroczystości Jarosław Kaczyński, prezes PiS. 

   Znajdujący się na jednym z najwyższych wzniesień w okolicy pomnik jest oświetlony w nocy. Jego poświęcenie zgromadziło przedstawicieli różnych środowisk i setki wiernych. Uroczystości zakończyła Msza św, pod przewodnictwem metropolity przemyskiego. Modlono się błogosławieństwo Boże dla Ojczyzny na przyszłe stulecia.

Komentarze
Popularne