79 rocznica śmierci lotników nad Pawłosiowem

Autor: bp 14.09.2018 Nr: 37/2018
Marta Szumińska, przewodnicząca Rady Gminy Pawłosiów i wójt Mariusz Reń uhonorowali miejsce spoczynku żołnierzy września.
Marta Szumińska, przewodnicząca Rady Gminy Pawłosiów i wójt Mariusz Reń uhonorowali miejsce spoczynku żołnierzy września.

11 września 1939 r. , około godziny 17 nad polami Pawłosiowa rozegrała się walka powietrzna. Zaatakowany przez trzy niemieckie myśliwce polski samolot bombowy Krysia typu Łoś p37b stanął w płomieniach. 300 m. za wsią maszyna uderzyła w ziemię. Doszło do wybuchu. Zginęło w nim dwóch lotników por. Edmund Mrozowski i kpr. Edmund Kobyliński.

W niedzielę 9 września uczczono ich pamięć. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w intencji Żołnierzy Września odprawiona w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Pawłosiowie. Po niej uczestnicy zebrali się przy mogile lotników na cmentarzu w Maleniskach. Wójt Gminy Pawłosiów Mariusz Reń powitał zgromadzonych gości. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz, organizacji i stowarzyszeń oraz reprezentanci służb mundurowych i mieszkańcy.

- Lata płyną lecz historia ta jest ciągle żywa, ciągle bliska lokalnemu społeczeństwu. Tak licznie odwiedzamy grób lotników podczas kolejnej rocznicy nie z przyzwyczajenia, ale z moralnego i patriotycznego obowiązku – mówił podczas uroczystości wójt Gminy Pawłosiów.

   Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Pawłosiowie przypomniała wydarzenia wrześniowe z 1939 roku. Kapelan Garnizonu Jarosław ks. ppłk Marcin Kwiatkowski  odmówił modlitwę w intencji poległych lotników. Odczytano apel pamięci. Poległych uczczono salwą honorową, a na grobie lotników złożono kwiaty.

Na zakończenie jarosławska orkiestra Laudate Dominum odegrała Marsz Lotników.

Komentarze
Popularne