Kamienica Rydzikowa licytowana na wszystkie sposoby

Autor: erka 14.09.2018 Nr: 37/2018
Radny Michał Muzyczka zapewniał, że jeśli zajdzie konieczność przeznaczenia większej niż zaplanowana kwoty na zakup kamienicy, to rada może w każdej chwili się zebrać.
Radny Michał Muzyczka zapewniał, że jeśli zajdzie konieczność przeznaczenia większej niż zaplanowana kwoty na zakup kamienicy, to rada może w każdej chwili się zebrać.

Kamienica położona przy ul. Rynek 14 zwana Rydzikową znów jest na sprzedaż. Tym razem została wystawiona na licytacji komorniczej. Jedna z perełek zabytkowej architektury Jarosławia została wyceniona na ponad 3,4 mln zł. Cena wywoławcza wynosi prawie 2,3 mln zł. Władze Jarosławia chcą ją nabyć, ale nie mogą się między sobą porozumieć.

O kamienicy było już głośno kilkakrotnie. Przed trzema laty po długich dyskusjach między jej poprzednim właścicielem a przedstawicielami jarosławskich władz miasta zrezygnowało z zakupu i kamienicę nabyła prywatna osoba. Dziś nieruchomość złożoną z kamienicy i znajdującej się pod nią trasy turystycznej sprzedaje komornik.

 

Burmistrz jest za

Burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch przedstawił Radzie Miasta projekt uchwały o zakupie kamienicy. Zaplanował w nim kwotę 3,5 mln na pokrycie kosztów transakcji. Pieniądze miały pochodzić z kredytu. - Planuję utworzyć tam kolejny w Jarosławiu dom seniora oraz Centrum Organizacji Pożytku Publicznego. W ten sposób uda się spełnić zarówno potrzeby seniorów, jak i zrealizować prośby wystosowywane przez organizacje pożytku publicznego, które poszukują miejsca do spotkań i urzędowania. Ponadto chcę poszerzyć ofertę kulturalną i turystyczną miasta, modernizując istniejącą tam trasę turystyczną, a jeśli będzie to możliwe – połączyć ją w przyszłości z drugą trasą - motywował burmistrz.

 

Radni też za, ale...

Radni miejscy również opowiedzieli się za zakupem kamienicy Rydzikowej, ale przeznaczyli na nią znacznie mniejszą kwotę. Po sesji pojawiły się różne komentarze. - Musimy pamiętać o oszczędzaniu pieniędzy podatników. Dbać, by za tego rodzaju zakupy nie zapłacić zbyt wiele. Padła propozycja, by kupić ja za 3,5 mln. Radni ustalili kwotę 2, 35 mln zł. Uważamy, że na teraz to adekwatna suma. Nie wiemy, czy będzie potrzeba podwyższenia ceny. Jeśli jednak zajdzie, to w każdej chwili możemy się spotkać i podjąć decyzje - uspokajał w imieniu RM Michał Muzyczka przypominając jednocześnie, że miasto ma prawo pierwokupu, więc kamienica nie może zmienić właściciela bez wiedzy władz miasta. Radny zaznaczył, że kamienica powinna być wykorzystana do celów turystycznych i kulturalnych. Jako dom seniora nie bardzo się sprawdzi, chociażby ze względu na trudności komunikacyjne wewnątrz.

 

Burmistrz i rada zgadzają się z tym, że kamienicę należy kupić. Z zapewnienia M. Muzyczki wynika, że rada nie stawia barier. Można wnioskować, że radni chcą tylko poczekać na wynik licytacji komorniczej i dopiero potem skorzystać z prawa pierwokupu. Dlatego przyjęli kwotę na zakup  zbliżona do ceny wywoławczej.

 

Komentarze
Popularne