Najazd Tatarów na Zarzecze

Autor: ad 21.09.2018 Nr: 38/2018
Ludowo na imprezie w Zarzeczu.
Ludowo na imprezie w Zarzeczu.

 16 września 2018 roku w zespole pałacowo-parkowym w Zarzeczu miała miejsce rekonstrukcja najazdu Tatarów na wieś Zarzecze.

Impreza odbyła się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Głównym organizatorem rekonstrukcji był oddział Hetmana Chodkiewicza Ziemi Jarosławskiej na czele z Januszem Hajdukiem. Przedsięwzięcie wsparł również Tadeusz Stanowski, mieszkaniec gminy. Rekonstrukcja przypominała wydarzenia z czasów, gdy Tatarzy atakowali i grabili okoliczne wsie. Inscenizacja historyczna choć krótka, była efektowna za sprawą pięknych kostiumów i rekwizytów.

Uroczystość spotkała się z pozytywnym odzewem mieszkańców, którzy licznie przybyli na to widowisko. Organizatorzy zapewnili szereg darmowych atrakcji dla najmłodszych. Były to między innymi dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy, przejażdżka bryczką konną oraz liczne gry i konkursy. Czas umilały warsztaty kulinarne prowadzone przez uczniów Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa. Wszyscy mieli możliwość zjeść słynną grochówkę „Jacka i Placka” ugotowaną przez pana Jacka Kuczę, radnego gminy Zarzecze i kucharza z zamiłowania.

Komentarze
Popularne
Komentowane