Śladami smaków przeworskiej kuchni

Autor: 28.09.2018 Nr: 39/2018
Promocja albumu. Od lewej: pracownik Starostwa Powiatowego Justyna Pakosz, Katarzyna Ignas z przeworskiego muzeum, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego i Zamówień Publicznych Rafał Anklewicz, starosta Zbigniew Kiszka i przewodnicząca Powiatowej Rady K
Promocja albumu. Od lewej: pracownik Starostwa Powiatowego Justyna Pakosz, Katarzyna Ignas z przeworskiego muzeum, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego i Zamówień Publicznych Rafał Anklewicz, starosta Zbigniew Kiszka i przewodnicząca Powiatowej Rady K

Komu smaki dzieciństwa nie kojarzą się z babciną kuchnią? Ruskie pierogi, wykwintne serniki czy pączki nadziewane konfiturą z róży? Autorki publikacji „Śladami dawnych smaków powiatu przeworskiego” wyruszyły wraz z gospodyniami w kulinarną wędrówkę po powiecie, by w jednym albumie zebrać i zaprezentować smakowitości, jakie na co dzień i od święta gościły w domach powiatu przeworskiego.

Album odnosi się do tradycji kulinarnej powiatu przeworskiego, bogatej w tradycyjne przepisy, potrawy i smaki kojarzone z babcinymi specjałami, które są wyrazem dorobku pokoleń. Jego promocja oraz podsumowanie całego projektu „Śladami dawnych smaków powiatu przeworskiego – tradycja kulinarna w zgodzie z darami ziemi”, realizowanego w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, odbyło się 15 września na terenie Pastewnika. W spotkaniu udział wzięły m.in. delegacje KGW z całego powiatu przeworskiego, które przygotowywały stoiska ze swojskim jadłem na XII Święto Chleba. Paniom za ich współpracę podziękował starosta Zbigniew Kiszka. Podziękował również wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w realizację projektu – pracownikom starostwa, pomysłodawczyniom projektu i autorkom publikacji: Justynie Pakosz, Katarzynie Domce, Karolinie Balawender, autorce rozdziału dotyczącego obrzędów i zwyczajów Katarzynie Ignas – etnografowi z Muzeum w Przeworsku, ZSZ w Przeworsku, ZS w Zarzeczu, ZS w Kańczudze oraz gospodyniom z powiatu, zrzeszonym w lokalnych kołach i stowarzyszeniach, które na kartach albumu dzieliły się swoimi przepisami. Gospodynie poprowadziły również warsztaty dla uczniów klas gastronomicznych wyżej wymienionych szkół, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem oraz w nadziei, że choć cząstka tej wiedzy zostanie ocalona od zapomnienia. Namacalnie pamięć tę podtrzymać ma wspomniana publikacja, pełna tradycyjnych przepisów kulinarnych, ułożonych według następujących po sobie pór roku, opatrzonych kolorowymi fotografiami oraz ozdobionych wierszami poetki z Białobok Bronisławy WładysławyWołowiec. Publikacja trafiła nieodpłatnie do rąk każdego z uczestników spotkania.

   Dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Przeworsku, dla naszych Czytelników przygotowaliśmy 10 albumów, które będzie można wygrać w konkursie. O szczegółach powiadomimy wkrótce.

Komentarze
Popularne