Nowy echokardiograf i mammograf

Autor: 28.09.2018 Nr: 39/2018
Nowy mammograf SP ZOZ. Na zdj. kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej lek. Bogusława Kapusta (z prawej) i technik radiolog Grażyna Tytuła.
Nowy mammograf SP ZOZ. Na zdj. kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej lek. Bogusława Kapusta (z prawej) i technik radiolog Grażyna Tytuła.
Fot. SP ZOZ

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku w ostatnim czasie wzbogacił się o nowy sprzęt diagnostyczny.

Dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Przeworskiego zakupiony został aparat echokardiograficzny dla Oddziału Kardiologii za 323 tys. zł. To wysokiej klasy urządzenie przeznaczone do obrazowania serca i układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo posiada głowicę do wykonywania echokardiografii przezprzełykowej, pozwalającą dokładniej ocenić schorzenia serca, których nie można ocenić w tradycyjnym badaniu echokardiograficznym.

   Z kolei nowy mammograf za ponad 1,2 mln zł, udało się zakupić dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich i również ze środków Powiatu. Zastąpił stary, wysłużony już sprzęt analogowy.

Nowy, cyfrowy aparat jest najnowocześniejszym aparatem w Polsce i najnowszym na Podkarpaciu – podkreśla Agnieszka Kozak, asystent dyrektora ds. promocji zdrowia i profilaktyki. – Mammograf za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Jest to niezwykle ważne, ponieważ rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Zbliża się październik, nazywany „Miesiącem Świadomości Raka Piersi”, dlatego tym bardziej warto przypominać o badaniach profilaktycznych.

   Na badania wykonywane w Pracowni Mammograficznej SP ZOZ w Przeworsku można zarejestrować się osobiście lub telefonicznie pod numerem 570 701 555.

 

Komentarze
Popularne