Upamiętniono żołnierzy września

Upamiętnili żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r.
Upamiętnili żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r.

Mieszkańcy wspólnie z przedstawicielami władz i służbami mundurowymi zebrali się w niedzielę 16 września na cmentarzu w Ujeznej aby oddać hołd żołnierzom września 1939r.

Uroczystość była połączona z obchodami 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zorganizowali ją Daniel Krawiec, Wójt Gminy Przeworsk wspólnie ze społecznością szkolną.

 Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Ujeznej. Po niej uczestnicy przeszli do miejscowej szkoły podstawowej. Tam na placu szkolnym odbyła się dalsza cześć uroczystości. Odsłonięto i poświęcono obelisk na 100 – lecie Odzyskania Niepodległości. Przedstawiający słup graniczny wyłaniający z bryły kamienia, symbolizując tym samym odradzającą się Polskę po 123 latach zaborów. Autorem projektu jest Jerzy Kierski z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Młodzież szkolna w części artystycznej pokazała czym dla niej jest odsłonięty obelisk

Pod pomnikiem złożono kwiaty. Odmówiono modlitwę za zmarłych bohaterów. Uroczystości zakończył Apel Poległych z salwą honorową.

Komentarze
Popularne
Komentowane