W COM „zacementowali” pierwszy kręgosłup

Autor: ek 28.09.2018 Nr: 39/2018
Nową metodę leczenia stosowaną w jarosławkim szpitalu przybliżył lek. med. Krzysztof Dawnis.
Nową metodę leczenia stosowaną w jarosławkim szpitalu przybliżył lek. med. Krzysztof Dawnis.

Po raz pierwszy w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu wykonano wertebroplastykę, czyli zabieg polegający na zacementowaniu kręgosłupa. Pacjentka czuje się dobrze i zdążyła już opuścić szpital.

– Upadłam na śliskiej podłodze. Ból był nie do wytrzymania Okazało się, że doszło do złamania kręgu. Wtedy zaproponowano mi przeprowadzenie nowego zabiegu, którego dotąd w tym szpitalu nie wykonywano. Chętnie się na to zgodziłam – opowiada 64-letnia Zofia, która jako pierwsza przeszła zabieg wertebropalstyki w jarosławskim szpitalu.

   Pacjentka jest osobą aktywną, dlatego istniało ryzyko, że obniżony po złamaniu krąg może przy gojeniu obniżyć się dodatkowo. Jarosławscy specjaliści zdecydowali się, aby poddać ją leczeniu operacyjnemu, wykorzystując po raz pierwszy mową metodę.

W pierwszym dniu pobytu w szpitalu u pacjentki została postawiona diagnoza.

– Wykonano diagnostykę radiologiczną i tomograficzną stwierdzającą złamanie tego kręgu z obniżeniem jego wysokości. Zdecydowaliśmy się na zastosowanie leczenia operacyjnego. W grę wchodziło także leczenie zachowawcze, czyli unieruchomienie w gorsecie – mówi lek. med. Krzysztof Dawnis, specjalista ortopedii i traumatologii.

   Drugiego dnia pacjentka przeszła operację. Wykonywał ją lek. med. Aleksander Mytych, w asyście lek. med. Walerego Sienkiela z oddziału ortopedii szpitala w Rudnej Małej.

– Zabieg w pełni się powiódł. Chora już następnego dnia mogła udać się do domu – podkreśla K. Dawnis.

 

Na czym polega „cementowanie” kręgosłupa?

Wertebropalstyka jest jednym z nowszych sposobów leczenia schorzeń kręgosłupa.

– Polega na wprowadzaniu poprzez nasadę łuku kręgów specjalnych igieł do trzonu kręgu, gdzie wprowadzany jest tzw. „cement kostny” w celu wypełnienia i wzmocnienia tego kręgu – wyjaśnia lek. med. K. Dawnis.

Zabieg jest mało inwazyjny. Wykonuje się go pod kontrolą monitora rentgenowskiego. Choć jest metodą powszechnie stosowaną na całym świecie, to w naszym kraju ze względu na ograniczony dostęp do tego typu procedury oraz ograniczoną ilość specjalistów, nie jest on zbyt często wykonywany. Najbliższym ośrodkiem, który do tej pory stosował tę metodę leczenia był Szpital Kliniczny w Rzeszowie. Od teraz taki zabieg będzie można przejść również w jarosławskim szpitalu.

– Liczymy na to, że takie zabiegi będą nadal wykonywane. Jest to nowy kierunek działalności oddziału urazowo-ortopedycznego, który pokazuje, w jakim kierunku będziemy się rozwijać. A na pewno będzie to chirurgia kręgosłupa – dodaje K. Dawnis.

   Z panią Zofią udało nam się porozmawiać tuż przed opuszczeniem placówki. Była w świetnej formie i doskonałym humorze.

– Teraz czuję się dużo lepiej. Mogę chodzić. Ból kręgosłupa znacznie ustąpił. Jestem bardzo zadowolona – mówiła mieszkanka Surochowa.

Komentarze
Popularne